Виолета К. Радева, специално за Faktor.bg
През 1932 г., в навечерието на 20-годишнината от смъртта на Пенчо Славейков, е създаден граждански комитет, чиято цел е да осъществи завета на поета – издигането на паметник-мавзолей в Лозенец, както и да организира честването на годишнината из страната. Сред инициаторите естествено е Мара Белчева, до която във вид на новогодишно писмо за 1904 г. Славейков изпраща своя псалом-молба – да не го оставя на чуждите, да не позволява да го заровят на гробищата при мъртвите. И заръчва:
„ Там на високий хълм, където с теб, с другари,
обичах да седя в тих разговор унесен,
поръчай тамо гроб да ми сградят зидари,
там, де мълчанието пей дивната си песен.“
Гражданският комитет е утвърден от Министерството на вътрешните работи и народното здраве на 21 март 1931 г. под номер 3388. Целите си той възнамерява да постигне чрез сказки, вечеринки, лотарии, да търси субсидии от държавата и помощи от частни лица.
Отворен е за всички добри българи,
готови да внесат встъпителна вноска, определена от тях самите. Предвидено е онези, които дарят хиляда лева, да бъдат прогласени за „благодетелни членове“. Общо годишно събрание отчитало извършеното. В устава на комитета е записано, че ако бъде принуден да се разтури, преди да бъдат постигнати целите му, имотите и сумите да бъдат предадени на Министерството на народното просвещение за образуване на фонд „Пенчо Славейков“ със същите цели.
Пет години по-късно, за четвъртвековния юбилей от смъртта на Пенчо Славейков, комитетът издава споменен лист. Негови уредници са Величко Йорданов, Бони Гацов (Боян Магът) и Сава Чукалов. Прекрасната заглавна страница и скиците в листа са дело на художника Харалампи Тачев. На 10 юни е уредено поменно Славейково утро. За съжаление три месеца по-рано, на 9 март 1937 г., умира Мара Белчева, без да види завършено започнатото дело.
И никога няма да бъде завършено освен ако, дай Боже, дойдат нови, по-духовни и по-признателни поколения.
Началото на Втората световна война и последвалият смъртоносен вихър, помел всичко ценно в българския обществен и културен живот,
поставят кръст на намеренията,
прокламирани от гражданския комитет „Пенчо Славейков“. Върху парите, както е станало с всички фондове на дарители, благотворителни дружества и всякакъв род граждански сдружения, слагат ръка комунистите.
През август 1987 г. Боян Магът ми подари екземпляр от случайно оцелелия устав и предложи да оглася, с надеждата да бъде възкресена и подета от Съюза на българските писатели, идеята за издигане на бленувания от Славейков паметник-мавзолей, от чиито прозори зорницата с целувка чело му да огрява. Статията се появи във в. „Народна култура“. Идеалисти от цялата страна, влюбени в истинската поезия, както и признаващи духовната величина на Пенчо Славейков и приноса му в българската култура, приветстваха благородното намерение в писма до редакцията, част от които бяха публикувани. Появи се и Матей Шопкин, каза тежката си дума на секретар на съюза – да, хубава е идеята!
Хубава, но нали Пенчо Славейков не е нито Вапцаров, нито Христо Смирненски, нито Христо Радевски, нито Младен Исаев!? Покрай него не можеш да събереш на международна среща в София плащаните с наши пари световнонеизвестни писатели комунисти. Не можеш да натрупаш „точки” в очите на „партийното и държавно ръководство и лично на другаря Тодор Живков”. А и колко му е да кажеш няколко красиви думички, да обещаеш нещо, което още утре ще бъде забравено! Пък и малко ли хубави неща обещаваха номенклатурчиците от всички рангове и власти!?
Нали никой не им търсеше сметка за лъжите...
Покрай този незначителен, без съмнение забравен от литературните комунистически величия епизод, Боян Магът се вълнуваше неимоверно. Кой знае защо реши, че най-сетне ще стане възможно изпълнението на моралния му дълг пред паметта на Мара Белчева. Отиде си и той. Не разбирам как, но с част от този морален ангажимент като че ли ме натовариха и Магът, и Славейковата „жадена изгора“, която той почиташе като своя духовна майка.
Сигурно тази е причината след толкова десетилетия за втори път да припомня
нашия общ неизпълнен дълг към завета на Пенчо Славейков
Макар да се съмнявам, че някой ще се трогне и ще реши да вложи усилия и време, за да организира и практически да осъществи бляна на Пенчо Славейков. Виж, за прекия виновник на принудителната му емиграция в Италия и последвалата негова преждевременна смърт, русофила и платен агент на Азиатския департамент С. С. Бобчев, се правят тържества, изложби, издигнат му е паметник. Та то има ли нещо в по-големи количества върху нещастната българска земя, смазвана не само от паметници на жестоки руски и съветски владетели и генерали, но и задръстена от улици, училища, читалища, театри с имена на все същите агресори, с имена на техните платени слуги в България? Последен пример – срамното единодушие на управата и общината в горения и разсипван на два пъти от руски войски град Свищов, където се гласят да сложат някаква бронзова грамада на един руски цар, почетен из цяла България по начин, немислим за която и да е друга държава и недопустим за който и да е друг народ!
![Неизпълненият завет на Пeнчо Славейков](/static/downloads/uploads/Images2/p/pen4o_slaveikov.jpg)
Заветът на Пенчо Славейков може и никога да не бъде изпълнен
След толкова десетилетия, за втори път припомням нашия общ неизпълнен дълг към бляна на големия поет
Фактор Фактор
Още от На всеки километър
82 години от терористичното убийство на генерал Христо Луков
Защо Сталин нарежда убийствата на полски и български офицери, каква е дългосрочната тактика на тези мракобесни политики?
Ала-БАЛАДАТА за комуниста
Кой възкресява и употребява отново образа на „агента фашист” срещу всеки с антикомунистическо, демократично мислене?
Гоце Делчев и националната идея
153 години от рождението на големия революционер и идеолог, който в своята апостолска мисия следва принципите на Левски и организаторите на Априлското въстание (1876 г.)