"Националната електрическа компания" (НЕК) ще върне предсрочно предоставения ѝ от бюджета през ноември 2016 г. безлихвен заем за 1.176 млрд. лв. за уреждането на сметките ѝ с руската "Атомстройекспорт" по арбитражното дело за поръчаните, произведени от изпълнителя, но неплатени от българската държавна компания реактори за АЕЦ "Белене". Това става ясно от решение на Министерския съвет в сряда, с което се променя постановлението от 2016 г. за отпускането на финансовата помощ за НЕК и срокът за връщането на парите е съкратен от края на 2023 г. на 31 март 2022 г.
Според съобщението на правителствената пресслужба ускореното възстановяване на сумата от 1 176 660 837 лв. (601 617 133 евро) е възможно заради отчетените добри финансови резултати на НЕК.
Заради високите цени на свободния пазар на ток от края на миналото лято, където НЕК продава много по-евтината спрямо борсовите цени водна енергия, както и изкупувания от американските въглищни централи по дългосрочните договори ток, който също се оказа с по-ниски цени от пазарните, компанията реализира доста добра печалба за 2021 г. Каква е тя, общественият доставчик на ток още не е обявил, но колкото и да е висока, надали е в размера, който бюджетът иска да си върне до три седмици.
По информация на Mediapool тепърва предстоят срещи между НЕК, собственика му – "Българския енергиен холдинт", и Министерството на енергетиката за обсъждане на възможностите и начините на предсрочното плащане.
Формално през декември 2016 г. енергийното ведомство получи по бюджета си сумата от близо 1.177 млрд. лв., които предостави на НЕК, за да плати компанията на руснаците присъденото им обезщетение по спора пред арбитражния съд в Женева за плащането на двата реактора за спрения по онова време ядрен проект.
По-късно произведеното и платено оборудване бе доставено на площадката на АЕЦ "Белене", където е консервирано и се съхранява под надзора на "Атомстройекспорт". Намерението за изграждането на атомната централа бе възобновено с процедура за търсене на стратегически инвеститор, която бе замразена заради Covid пандемията, а сегашното правителство на Кирил Петков не бърза да взема каквито и да е решения по посока този проект, като смята изграждането на нови ядрени мощности в работещата АЕЦ "Козлодуй" за по-перспективно.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни