Голяма изложба "Древни находки и нови открития, археологически сезон 2024" отваря врати на 23 януари от 16.00 часа в залата за временни експозиции на Националния исторически музей.
През 2024 г. Националният исторически музей проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта. В резултат на тях са открити над 1400 движими културни ценности, които обхващат почти всички археологически периоди на българските земи – от праисторията до Средновековието.
Проучванията са подкрепени финансово от Националния исторически музей, Министерството на културата, местните общини и частни дарители. В тях активно участват и Центъра за подводна археология, Регионалния исторически музей в София, Националния археологически институт с музей при БАН и много др, съобщават от БГНЕС.
Изследваните обекти са селища и надгробни могили, антични и средновековни крепости. Археологическият сезон бе изключително успешен, с множество нови открития, отбелязват от НИМ.
Сред акцентите в набора от находки за изминалата година са и три пръстена, разкрити от археолозите. Те са от средновековен гроб в цитаделата на Кокалянски Урвич край София, античен пласт на хълма Св. Архангел край Дъбница, Гоцеделчевско, и от османския период на крепостта Букелон при крайграничното село Маточина в южните склонове на Сакар планина.
Коментари (0)