28 Ноември, 2024

Нивото на витамин D в организма определя риска от летален изход при Covid-19

Нивото на витамин D в организма определя риска от летален изход при Covid-19

снимка: az_jenata.com

Нивото на витамин D в организма е свързано с риска от смърт от коронавирус, смятат британските експерти. Точните механизми все още не са ясни, но изследователите се надяват, че приемът на добавки с витамин D ще увеличи преживяемостта с Covid-19.

Витамин D може да играе важна роля за предотвратяване на смъртта от коронавирус SARS-COV-2, твърдят изследователи от фондацията на Queen Hospital и от университета в Източна Англия. Те пишат за това в статия, публикувана на услугата за предпечат на Research Square, посочват "24 часа".

Основната функция на витамин D е да гарантира абсорбацията на калций и фосфор от храни в тънките черва. Изследователите анализираха данни за 20 държави, включително Русия, Беларус и Украйна, публикувани през 2019 г., след което ги сравниха с дела на смъртните случаи от Covid-19. Оказа се, че колкото по-голям е дефицитът на витамин D в популацията, толкова по-голям е делът на смъртните случаи. „Най-уязвимата популация за COVID-19 е тази с най-висок дефицит на витамин D“, казват изследователите.
Дефицитът на витамин D зависи малко от местоположението на страната. В Исландия една трета от анкетираните имаТ ниво по-ниско от 50 nmol/l, което показва недостатъчно количество. Почти универсална недостатъчност се наблюдава в Полша и Естония. Нещата обаче се оказват най-добри в северните страни - във Финландия, Швеция и Норвегия. А изразена липса на консумация се наблюдава в Гърция, Испания, Италия. Не всички данни обаче са свежи и някои отразяват статистически данни от последните десетилетия, които могат да се променят.

Русия беше една от страните с най-забележим дефицит на прием на витамин D - при някои популации, особено сред по-възрастните пациенти, в повече от половината от случаите се наблюдава изразен дефицит (под 30 nmol/l).

Подобни резултати не са изненадващи, отбелязват изследователите - по-ранната работа показва, че нормалните нива на витамин D (50-125 nmol/L) намаляват риска от респираторни заболявания, включително грип и туберкулоза.

Най-ниските нива на витамин D се наблюдават при възрастни хора, които вече са изложени на риск. Изследователите предполагат, че приемат добавки с витамин D, за да повишат нивата си в организма и евентуално да намалят рисковете си.

Учените обаче не говорят за причинно-следствена връзка - тя е само корелация. Може би има и други фактори, които са едновременно свързани както с нивото на витамин D в организма, така и с резистентността към коронавирус. Тази връзка все още не е проучена.

„Витамин D е гореща тема, дискутираща плюсовете и минусите на широко разпространените хранителни добавки“, заявиха изследователите Марк Боланд от Университета в Окланд в Нова Зеландия и Алисън Авенел от университета в Абърдийн във Великобритания. Резултатите от работата, посветена на определени витамини, може да изглежда обещаваща, но в действителност приемът на добавки рядко се превръща в панацея и може да се препоръча без да се вземат предвид индивидуалните нужди, обясняват те. За да се говори за безусловните ползи от определена добавка, са необходими рандомизирани, плацебо-контролирани проучвания.

За да помогнете на имунната система да се бори по-ефективно с коронавирус, можете да използвате и балансирана диета, твърдят експерти от университета в Саутхемптън. Диета, която включва зеленчуци, плодове, ядки, бобови растения, месо, риба и млечни продукти, осигурява на организма витамини, минерали и други вещества, важни за пълноценното функциониране на имунната система, обясняват те.

Изследователите обясняват: витамините и минералите са необходими за синтеза и поддържането на антимикробната протеинова активност, диференцирането на клетките и фагоцитната активност.

Те са важни и за поддържането на функционирането на лимфоцитите, за производството на цитокини и антитела.

Въпреки че балансираната диета решава много проблеми, на практика не всеки може да се придържа към нея, дори в развитите страни. Най-често в диетата се наблюдава липса на витамини А, С, D и Е, магнезий и цинк. По-възрастните хора нямат витамин В6, жените нямат фолиева киселина, желязо и мед. Липсата на определени витамини и минерали зависи от региона и социалната група, но присъства почти навсякъде.

Следователно, освен правилното хранене, изследователите все още препоръчват да се обмисли възможността за приемане на хранителни добавки. Разбира се, приемът на витамини и минерали не трябва да надвишава горния праг на нормата.

Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).