„Идеята, че ако се използват машини, ще настъпи нещо като революция в гласоподаването, е просто нелепа“коментира пред БНР политологът Димитър Димитров, преподавател по избирателни системи и член на Централната избирателна комисия.
Относно предложението в големите секции да се използват само машини той отбеляза, че това би дискриминирало част от гласоподавателите и би ги направило неспособни да използват устройствата.
„Машинното гласуване по-често изхвърля част от избирателите от процеса“, изтъкна Димитров.
„Около 10% от пенсионерите - това са около 200 хиляди души, се нареждат на 7-о число в „Български пощи“, на гишетата, за да получат на ръка това, което им се полага за месеца, да го занесат вкъщи и, както се казва, да го сложат в някакъв вариант на „буркан банк“. Тези хора нямат навици да общуват с дисплей, не ползват банкови карти или други такива устройства или начини за опериране с банкови сметки и за тях ще бъде трудно, за някои дори невъзможно“, коментира той.
„Част от политиците внушават, че изборният резултат зависи от прилагането на технологията, а това не е вярно. Ако хората искат да гласуват по определен начин, те ще го направят или с хартия, или с машини, в зависимост от това какво е достъпно в секцията“, посочи още Димитър Димитров.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит