„Въпросът за сигурността, който е съвсем естествено много актуален в момента заради руската пълномащабна война в Украйна, но той би трябвало да бъде и той винаги е бил актуален. Отделен въпрос е доколко ние като хора, живеещи на Балканите, сме имали разбиране за това нещо. Сега мисля, че в една много по-голяма степен, това разбиране го имаме, но неспособността на региона като такъв да продуцира сигурност е може би неговата най-голяма слабост, защото в тези страни от Балканите, където присъстват Европейския съюз и НАТО, сигурността е в много по-голяма степен гарантирана. Това е една много очевидна зависимост.“, казва политологът и журналист Евгени Кръстев. „В колкото по-голяма степен е интегрирана в евроатлантическите структури една страна, толкова по-сигурна е тя.“
Според политолога, ако държавите от Балканите следват стъпките на развитие на Хърватия от 90-те години до наши дни, то нашият регион би станал едно много по-сигурно място във всяко едно отношение. „Много често срещана пропаганда опорка, свързана с въпроса за националния суверенитет, е твърдението, че той, едва ли не, бива загубен тогава, когато една страна се интегрира в пълна степен в Европейския съюз и НАТО. Всъщност това, което се случва с Хърватия и отказа от това тя да подкрепя някакви явления в съседната страна е доказателство именно за факта, че участието в тези наднационални структури е тясно свързано с националния суверенитет в неговата пълнота - държиш на своя национален суверенитет, участваш съобразно него в наднационалната структури, но също така уважаваш и националния суверенитет на твоите съседи и въобще на всички страни, които са признати за суверенни и всъщност по този начин се създава структурата за сигурност, т.е. в основата на тази структура за сигурност е уважението към националния суверенитет. Разбира се, обратният пример със Сърбия също е налице.“
Политологът е на мнение, че т. нар. „политиката на дава стола“, която води Вучич, характерна за времето на Тито от 70-те години на миналия век, не е неприложима в днешно време. „Ако единият „стол“ е свързан с възприемане на руското влияние, то другия „стол“ е свързан с някаква демонстрация на продължаване на усилията за европейска интеграция, макар че преговорите в момента са замразени, и също така - в някакви форми на взаимодействие с НАТО. Имало е, включително и на българска територия, сръбски формирования, които са участвали в натовски учения. В този смисъл по-скоро този тип „политика на двата стола“ е ориентирана навътре към сръбското общество. С други думи казано, властите просто я ползват отново за гарантиране на обществена подкрепа, от която имат нужда, отколкото да търсят някакви „плюсове“ във външната политика на самата сръбска държава.“
Целият разговор на Евлоги Станчев с Евгени Кръстев гледайте във видеото:
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"