"Над това НС тегне въпросът дали изобщо ще го бъде", заяви при откриването на 45-тото НС съпредседателят на ДБ Христо Иванов.
"Хората поискаха да бъдат отстранени от властта Бойко Борисов, ГЕРБ и техните вечни съюзници ДПС", каза Христо Иванов и беше репликиран от групата на Движението.
"Трябва да преценим дали и какво може да свърши това НС. Ние имаме две групи приоритети. Едната е свързана с пандемията и преодоляването на кризата предизвикана от нея. Трябва да се приложат комплекс от мерки за икономическо подпомагане и социална защита. Има обезпокояващи сигнали за състоянието на финансовия резерв и трябва да получим ясна картина на ситуацията. България трябва да стартира процедурата на Плана за възстановяване и стабилност. Смятам, че отказът на правителството в оставка да го внесе в ЕС, въпреки недостатъците му, е саботаж", коментира той.
По думите му, това е опит за прикриване на провал.
"Втората група са свързани с дълбоката криза на държавността. Протестът беше фокусиран върху конкретни лица, но става дума за много по-дълбоки системни недостатъци, които се крият в комунистическото минало и нескъсаната връзка със Съветския съюз", добави Иванов.
"За нас на първо място е възстановяването на ролята на НС, реформа в изборния процес и съдебната система, укрепване на суверенитета, чрез разчистване на службите, преодоляване на факторите, ограничаващи свободата на медиите в България", заяви Христо Иванов.
За фигурата и ролята на главния прокурор той заяви, че не може да има безконтролна институция и припомни, че последният път, когато е говорил по темата е подал оставката си.
"Поставяме си за цел да прекратим предсрочно мандата на Иван Гешев, да работим за неговото отстраняване, да разформироваме КПКОНПИ и отстраняването на Сотир Цацаров", категоричен беше Христо Иванов.
Още от България
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети
Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България
Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген