В Националната ни здравна информационна система и Националната информационна система за борба с COVID-19 не се събира информация за брой случаи на пост-ковид синдром.
Това става ясно от отговор на здравния министър Асена Сербезова към народен представител, предаде БГНЕС.
От отговора на министъра обаче се разбира, че в утвърдения пакет от здравни дейности, които се заплащат от НЗОК, са включени възможности за провеждане на различни по вид и обхват диагностични и лечебни дейности в извънболничната и болничната медицинска помощ за пациенти със симптоми и отклонения в здравословното състояния, като това включва и пациентите, развили различни по вид заболявания в резултат на прекарана COVID-19 инфекция.
Като пример за хоспитализиране на пациенти с остатъчни здравни проблеми от прекаран коронавирус Сербезова посочва клиничната пътека „Физикална терапия, рехабилитация и специализирани грижи след лечение от COVID19”.
Министърът уточнява, че преценката за необходимите медицински интервенции, включително и за необходимостта от медико-диагностични изследвания и консултации със специалисти, се извършва от лекуващия лекар въз основа на обективните данни за индивидуалното здравословно състояние на конкретния пациент.
Асена Сербезова, снимка: БГНЕС
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"