Последните изменения в НПК и в Закона за съдебната власт приети от всички нас в НС въвеждат механизъм за независимо разследване срещу главния прокурор в случаите за данни за евентуално извършено от него престъпление, както и съдебен контрол по отношение на отказите за образуване на досъдебно производство. Обаче в същото време с малки изключения непроменени остават разпоредбите в глава 6, свързани с неговите правомощия и вътрешното устройство на прокурорските органи. Това заяви Тошко Йорданов, председател на ПГ на ИТН от парламентарната трибуна, цитиран от БГНЕС.
"Възможността за смяна или отстраняване на главния прокурор без ограничаване на правомощията му крие реална опасност за извършване на персонални промени при пълно запазване на средствата за въздействие, с които главният прокурор разполага по отношение на магистратите", добави Йорданов.
Той обяви, че внасят законопроект за изменение и допълнение на съдебната власт, който е с цел продължаване на реформата в системата на прокурорските органи чрез ограничаване на част от правомощията, които и сега главният прокурор има. Те предлагат три неща - главният прокурор да има двама заместници, да се създадат и институциализират общи събрания във всички прокуратури и в НСлС, както и пълна отмяна на възможността за командироване в системата на прокуратурата.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас