След като котката ви порасне, тя ще премине на диета за възрастни. Те съдържат балансирани хранителни вещества, които осигуряват енергията на котката ви и я поддържат здрава и с идеално тегло.
Обикновено котката ви се счита за израснала или възрастна след 1- годишна възраст. Съществуват много видове храни за възрастни котки, някои от които са разработени за различни начини на живот, като например за котки, които живеят на закрито, или за кастрирани котки. Възможно е да се наложи да храните котката си със специфична храна, ако тя има специфично здравословно състояние или трябва да отслабне. Ако не сте сигурни коя диета е най-подходяща за вашата възрастна котка, попитайте ветеринарния си лекар за помощ.
С напредването на възрастта Вашата котка се нуждае от диета, която да отговаря на нейните по-зрели нужди. Храните за възрастни или стареещи котки обикновено са по-лесно смилаеми и съдържат балансиран набор от хранителни вещества, които могат да помогнат да се компенсират някои от промените, настъпващи при по-възрастните котки като забавен метаболизъм и по-податлив уринарен тракт.
Храните за по-възрастни котки ще съдържат различни количества от определени хранителни вещества в сравнение с храните за по-млади възрастни. Има някои части от храната на Вашата котка, които стават по-трудни за преработване с напредването на възрастта, като например солта. Променените количества в храните за възрастни котки спомагат за поддържането на органите им, като например бъбреците, както и за поддържането на теглото и мускулите им.
Всички храни за котки са разделени на класове. Те се класифицират на икономични, премиум, суперпремиум и холистични. Ако наистина обичате котката си, трябва да предпочетете храна поне от премиум класа. Сравненията показват, че класовете храни, като холистични или суперпремиум, са най-добрите, тъй като отчитат всички хранителни нужди на котката. Този клас храни ще укрепят здравето на домашния любимец, те са балансирани по състав и се предлагат в различни варианти.
Най-високия клас храна са холистичните. Те наподобяват, доколкото е възможно, нормалния хранителен режим на котката в нейната естествена среда. Съдържат само месни или рибни компоненти. Те много рядко включват странични продукти. Зърнените храни, които много често се включват в по-ниските класове храни, изобщо не присъстват в холистичните храни.
Месните компоненти в холистичните продукти са с много висок процент. В същото време естественият протеин е подложен на минимална обработка. Тези продукти не съдържат подобрители на вкуса или консерванти. Единственият недостатък на холистичните храни е, че те са скъпи. Но в същото време те засищат значително животното, така че в крайна сметка то се нуждае от по-малко храна. Ако животното е консумирало по-нисък клас храна, съдържаща изкуствени овкусители, е възможно първоначално да не хареса натуралните холистични храни. Богато разнообразие на различни видове ще намерите на страницата – Храна за котки от Petfood.bg
Важно е да се отбележи, че всички котки имат различни нужди по отношение на правилното хранене. Това означава, че не всички домашни любимци се нуждаят от едно и също количество хранителни вещества. Те са уникални по своите нужди, така че диетата им трябва да бъде съобразена с възрастта, здравето и физическата активност.
Въпреки това има няколко основни насоки, които трябва да се вземат предвид при съставянето на менюто на котката. Например, ако забележите, че котката ви губи тегло, ще трябва да увеличите дневните ѝ порции. С други думи, не е необходимо да се придържате към общоприетите норми, за да храните котката си. Ако котката не пие много вода, може в менюто да се добавят и консервирани мокри храни. В днешно време на пазара има богато разнообразие от качествени месни консерви за котки.
Купувайте само качествена суха храна за котки, за да сте сигурни, че тя съдържа само естествени и безопасни съставки. Диетата на котката трябва да съдържа витамини като A, D, E, K, C и B. Тя трябва да е богата и на калций, кобалт, мед, флуорид, йод, желязо, магнезий, хром, цинк и т.н.
Диетата на котката не се ограничава само с храна. Здравословното, питателно и балансирано хранене трябва да бъде придружено от чиста питейна вода. Ако котката има специални нужди – кастрирана, проблеми с уринарния тракт или чувствителен стомах или кожа, храната трябва да е съобразена с тях. Специалист по хранене или ветеринарният ви лекар могат да помогнат в избора на най-добрата храна за мъркащите ви любимци.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.