Никола Лалов, Mediapool
17 години след присъединяването си към НАТО България продължава да разчита на старите съветски изтребители МиГ 29, за да пази небето си. Поддръжката на машините зависи от страна, която не е членка на НАТО. Tя има финансова, военна и политическа цена, чиито измерения стават видими в определени ситуации, като последния фатален инцидент с МиГ 29, отнел живота на пилота Валентин Терзиев. Ремонтът и поддръжката на изтребителите са тема на постоянно напрежение през всички години, независимо кое правителство е на власт.
В условията на хибридна война и огромната енергийна зависимост от България от Русия МиГ 29 и останалото съветско въоръжение се превръщат в силен лост за влияние на Москва.
Това прави страната силно уязвима по отношение на сигурността, включително като фактор за корупция по върховете на властта.
Независимо от натиска на партньорите от ЕС и НАТО за решаване на проблема с руската зависимост, през последните 17 години българските правителства са декларирали готовност за преодоляването ѝ, но реалните действия са твърде мудни и неубедителни.
Многобройните специфични нюанси на темата за отбранителните способности на страната дават възможност да се спекулира с нея на много нива, включително геополитическо. Намесва се и решението на България да закупи нови самолети от страна членка - САЩ, което е закъсняло най-малко с 10 години.
От друга страна, България разглежда поддръжката на МиГ-овете като важен елемент на националната сигурност, тъй като в противен случай няма да може сама да охранява въздушното си пространство.
Изясняването на фактите около състоянието, уязвимостта и бъдещето на бойната ни авиация, която е в центъра на общественото внимание, е от значение за минимизиране на възможностите за дезинформация, свободно тълкуване и изкривяване на реалността, както и формирането на полюсни позиции, които не са в интерес на страната и работят срещу националната ѝ сигурност.
Основният проблем около МиГ 29 е трудната му и скъпа поддръжка, ключова роля за която има Русия. Показателно за това е изпълнението на последното рамково споразумение с руската държавна корпорация "РСК-МиГ" на стойност над 80 млн. лева (без ДДС), което бе подписано от военния министър Красимир Каракачанов през 2018 година. Със серия въпроси по Закона за достъп на информация Mediapool проследи как се изпълнява това споразумение до момента.
За изясняването на фактическата ситуация около състоянието на бойната авиация са ползвани и много неофициални източници, тъй като голяма част от информацията в сектора традиционно се засекретява.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"