Премиерът Кирил Петков е опитал да убеди депутат от "Има такъв народ" да се отцепи от парламентарната група и да подкрепи неговото правителство, съобщи заместник-председателят на Народното събрание Ива Митева. Тя посочи и името на депутата, с когото Петков е разговарял - това е Кирил Симеонов, член на бюджетната комисия.
Пред журналисти Симеонов разказа, че поканата за среща е дошла лично от премиера и се е провела снощи.
"Имахме кратка среща, на която той не ми е предлагал абсолютно нищо, напълно съм откровен – нито постове, нито пари или всякакви такива работи, просто си поговорихме и ми каза, че ако мога да си преосмисля позицията, за да не хвърляме страната в хаос и т.н.
Цялостно ми каза, че нещата не може да продължават така. Срещнахме се близо до БНР мисля, не знам коя точно сграда беше, но не, не в заведение, в някаква негова лаборатория, или нещо такова".
Информацията за разговора на премиера Петков с депутата Симеонов в търсене на подкрепа за актуализацията на бюджета и законодателните предложения на "Продължаваме промяната" предизвика остри реакции в Народното събрание.
Заместник-председателят на парламента Ива Митева посочи:
"Снощи късно му се е обаждал премиерът, за да го убеждава в посока да поддържа правителството и кабинета и да гласува за бюджета. Чухме премиера още онзи ден да говори за 12 депутати, явно той в момента ги търси. Ако това е моралът, за който той говори, ако това е борбата с корупцията, поздравявам го. Това, което виждам като закон, внесен вчера – показно как закони не се пишат."
ПП обяви, че в НС е внесен проект на Закон за противодействие на корупцията
По думите на Ива Митева засега няма информация дали са провеждани срещи и разговори с други народни представители от "Има такъв народ".
Председателят на парламентарната група Тошко Йорданов обаче, твърди, че Петков е говорил с най-малко четирима техни депутати.
Йорданов обвини премиера Кирил Петков, че се е опитал през промените в закона за КПКОНПИ "да направи паралелна прокуратура и да постави начело втори Гешев".
Йорданов разказа как е преминало обсъждането на коалиционния съвет и цитира думи на Кирил Петков.
"Каза… не вярвам на ДАНС, не вярвам на службите, шефовете на ДАНС и на службите не са мои, а са на президента, и на мен ми трябва разследващ орган и паралелна прокуратура. Тогава аз му казах, че е това е много кофти, защото разликата между нас и ГЕРБ ще е никаква."
А депутатът от ГЕРБ Деница Сачева направи коментар:
"Ние смятахме, че омразата към ГЕРБ е това, което споява тази коалиция, а се оказа, че всъщност те се мразят помежду си и то изключително много, така че за нас остава учудването за това как една коалиция, която твърдеше, че има нулева толерантност към корупцията, няколко месеца по-късно се разпадна с взаимни обвинения в корупция".
Кирил Симеонов
Още от България
България трябва да има редовно правителство, но то не може да бъде функция на корупционни практики
Пеевски е притиснал ГЕРБ в ъгъла, но имат шанс да проявят достойнство, да се освободят от "голямото момче"
Росен Желязков: Ако не постигнем съгласие по формулата за мнозинство - отиваме на избори
ще влезем в разговори с ПП-ДБ с: Борисов – премиер, Атанасов – председател на парламента, мнозинство в 51-ото НС с ясна политическа цел
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°