Няколко знакови европейски новини от последната седмица са предупреждения за България и несъмнено трябва да бъдат във фокуса ни на внимание. EUROAKTIV обяви, че Европейската комисия подготвя наказателни действия срещу Словакия, заради отстъпление от демокрацията, премахване на Специалната прокуратура, която разследваше корупция и злоупотреби с европейски средства. Ройтерс алармира, че Германия въвежда от днес временен граничен контрол, за да се справи с нелегалната миграция и ислямския тероризъм, независимо че е заобиколена само от страни членки на ЕС и НАТО. Financial Times пък предупреждава, че предстои преразглеждане на бюджета на Европейската комисия в областта отбрана и миграция, като акцент се поставя върху стриктното изразходване на парите от ЕС. А в България вече втори месец правителство и управляващи мълчат за тежък скандал със 100 млн. лв. европейски средства, за закупуване на надеждни скенери за българските митници. Победителят е избран без открита процедура и търг, независимо от изискванията на ЕК и изрично постановление на ВАС. Това коментира пред Faktor.bg депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров, който през юли отправи две депутатски питания по горещата тема към финансовия министър.
Според Димитров този случай крие два големи риска – първо да загубим европейско финансиране по тази програма, да върнем парите и да плащаме неустойки. Второ – отново да се окажем неподготвени, за да отпадне сухопътният „Шенген“.
Скандалът със скенерите за родните митници е стигнал вече до ЕК, имам сигурна информация в тази посока, а това е лошо за имиджа на България. Обезпокоително е, че въпреки че имаме възможност до месеци да влезем в сухопътния „Шенген“ администрацията създава нов риск с опорочената процедура за избор на компания, която да достави скенерите и да обезпечи експлоатацията им. Това е недопустимо и необяснимо. Сега, ако някой иска да ни пречи за отпадането на сухопътния „Шенген“ може да има добър аргумент, за да ни блокират отново. Целият прецедент беше създаден от ръководството на митниците и Финансовото министерство. Но скандалът, който тепърва ще се разраства ще остави лошо усещане и за правителството на Димитър Главчев, можеха и е трябвало да упражнят контрол, допълва депутатът.
Припомняме, че Агенция „Митници“ не дава почти никаква информация и обяснения по темата. На сайта им дори все още не е обявен победителят, който ще доставя скенерите, независимо че се твърди, че има направено авансово плащане. От единствената официална позиция на Агенцията по скандала, от 9 август тази година се разбира, че ЕК им е поставила незаконови изисквания и указва възлагане на обществена поръчка на стойност 100 мил. лева при избягване на приложимо законодателство в тази област.
Още от Петък 13
Какво не хареса Копейкин в кинофестивала ОКО - фактчекинг на една лъжа
Политикът с черен печат, мрази украинците, и всичко, което е свързано с Украйна, мрази демокрацията, Европа, закона и свободата на словото
В какви зависимости е патриарх Даниил от офицера в расо Виктор Овчинников?
Руската църква вече има инсталиран свой човек на най-високото стъпало в БПЦ, който прокарва политиките им без задръжки
И ЕК замаза истината за отпуснатия грант за скенери за митническо оборудване
Вместо реални отговори евродепутатът Радан Кънев получи общи приказки – Комисията се позиционира в ролята на страничен наблюдател