България
МВнР: Отношението на Сърбия към българите в Западните покрайнини нарушава основни принципи на ЕС
Автор: Илиана Славова

Приемаме за изненадващи и крайно неуместни изявления, които чрез хипотези и в преследване на вътрешнополитически цели поставят под съмнение съществуването на българи в Сърбия и необходимостта от защита на техните права. Това накърнява достойнството на сънародниците ни в съседната държава и по никакъв начин не допринася за развитието на добросъседски отношения с България.
Това се казва в декларация на българското министерство на външинте работи изпратена до Агенция БГНЕС по повод на последните скандални изявления на сръбския министър на външните работи Ивица Дачич.
"Както и досега, България ще продължи да полага грижи за гарантиране на правата на всички български общности зад граница. Това е един от основните приоритети на Министерството на външните работи. По отношение на Република Сърбия и българското национално малцинство там, България ще продължи да настоява институциите в съседната държава да спазват собственото си законодателство в областта на правата на националните малцинства, както и ангажиментите, произтичащи от процеса на присъединяване към ЕС", се казва в документа.
В него се подчертава, че "разликата между конституционното устройство на Сърбия и други държави, сред които и България, не може да бъде използвана като аргумент за евентуален отказ на сръбската държава да изпълнява своя ангажимент за гарантиране на правата и свободите на представителите на националните малцинства, включително на българите".
"Приемаме за изненадващи и крайно неуместни изявления, които чрез хипотези и в преследване на вътрешнополитически цели поставят под съмнение съществуването на българи в Сърбия и необходимостта от защита на техните права. Това накърнява достойнството на сънародниците ни в съседната държава и по никакъв начин не допринася за развитието на добросъседски отношения с България. Подобно поведение противоречи на основни принципи и ценности на Европейския Съюз и на декларирания стремеж на Сърбия за членство в това демократично семейство", пише още в декларацията на МВнР.
БГНЕС припомня, че сръбският министър на външните работи Ивица Дачич призова България да "признае съществуването на сръбско национално малцинство" у нас. В сутрешния блок "Ново ютро" Дачич, който се сочи като най-близкият политик до сръбския президент Александър Вучич се разгневи и от факта, че "България не признава националните малцинства". "България не признава националните малцинства, но пък за сметка на това, толкова много протестира за лошото положение на българите в Сърбия. А това вече наистина е ... Но, когато ние им казваме, а сърбите в България, тогава те отговарят: няма сърби в България. А, това означава ние да кажем няма българи в Сърбия. Тогава няма проблеми и с българско национално малцинство", каза Дачич, който бе дясна ръка на бившия сръбски диктатор Слободан Милошевич и негов официален говорител.
Според Дачич "навсякъде, където има различни етноси, има войни, конфликти и кризи".
Това не е първа брутална провокация по отношение на България от страна на Дачич. В началото на месец януари 2020 година пред държавната телевизия Дачич по време на коментар на отношенията с Черна гора той изведнъж с огромна агресия заяви следното: "За какви вътрешни работи днес се говори в Европейския съюз. Там имате едни българи, които в Сърбия са само 0.26 на сто от населението ни. Толкова са българите в Сърбия. Но, България на всяка среща на Европейския съвет поставя въпроса за правата на българското национално малцинство?"
Само за няколко десетилетия българското малцинство в Западните покрайнини буквално бе унищожено. От над 120 000 души преди, в момента то наброява около 20 000, и живее в пълна мизерия, пише БГНЕС
Още от България
Ще подкрепят ли ДПС-ДПС кабинета: Не сме партия на крайните действия, ще вземем сериозно решение..
ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН да излязат и да заявят категорично, че не са искали подкрепа от ДПС-Ново начало, поиска депутатът от ДПС-ДПС Джейхан Ибрямов
Фон дер Лайен: Европа ще отговори единна и решителна, ако все пак САЩ наложат митата
Блокът все още се надява на „договорено решение“ за американските мита, които се очаква да бъдат наложени тази седмица, каза председателят на Европейската комисия
Стефка Костадинова все още председателства БОК: Чакам отговор легитимно ли е Общото изборно събрание от 19 март
Костадинова бе победена от Весела Лечева в гласуването за нов председател на Българския олимпийски комитет. Но заради внесените жалби, Лечева и нейният екип до този момент не са вписани в Търговския регистър.