Проф. Светослав Овчаров: Съединението може да се окаже добрият избор между "освобождението" и писмеността
Светослав Овчаров
В резултат на политическите борби и при разместване на политическите пластове може да се окаже, че Шести септември е по-приемлива дата за национален празник, отколкото 24 май. Ако едните депутати кажат: "Няма да бъде 24 май!", а другите се откажат от Трети март, денят на Съединението може да бъде обявен за национален празник".
Такъв предпазлив оптимизъм изрази проф. Светослав Овчаров, режисьор на филма "Часът на нашето съединение"(2005) и гост в днешното издание на предаването "Контрапропаганда" с водещ Калин Манолов. Кинорежисьорът сподели това свое мнение в отговор на въпрос на за предстоящото гласуване на промени в конституцията, с които за национален празник на България да бъде обявен 24 май. Двамата са сред интелектуалците, които настояват вместо 24 май, нацзионален празник да бъде денят на Съединението 6 септември. Гражданската инициатива, за която "Фактор" писа, отправи своя призив в понеделник, 18 септември 2023.
"Струва ми се, че предлагането на 24 май за национален празник е едно не докрай промислено решение, което, вижда се, трудно си пробива път в обществото. Ясно разбирам амбицията така да се демонстрира скъсване с модела на преклонение пред Русия, но начинът, по който това е направено, според мен не е особено удачен", заяви кинорежисьорът.
Проф. Овчаров обясни слабият досега обществен отзвук на инициативата с умора от предишния сблъсък Трети март или 24 май. "Сега всякакви други разговори изглеждат шум в системата и размиване на проблема. Ако това се беше случило преди 20 години, щеше да бъде другояче. Но се страхувам, че българските политици трудно и рядко проявяват самостоятелно мислене".
Основните аргументи на инициаторите за обявяване на Шести септември за национален празник са, че Съединението е първото българско успешно самостоятелно политическо действие, че то хвърля мост към българското Възраждане и революционните традиции, че е обща кауза на народа, политиците и армията, че в крайна сметка е действие на цялото общество. Като се съгласи с всички тези аргументи, известният кинорежисьор допълни, че Съединението е и символ на национална отговорност пред бъдещето, рядко проявявана от българите след него.
Гледайте целият разговор на Калин Манолов с кинорежисьора проф. Светослав Овчаров:
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас