"Мониторингът от страна на ЕС не е прекратен, но не се предвиждат нови доклади, не е известно дали ще има повече, но не е известно и дали е отпаднал. Подготвя се мониторинг върху всички държави в ЕС за върховенство на закона, най-вероятно той ще действа докато този процес влезе за всички", заяви пред бТВ евродепутатът от ЕНП Радан Кънев.
"Предстои огромна промяна с тази гигантска сума, която ще бъде изтеглена от всички държави в ЕС. И в северно-европейските държави съществува страх, че корумпираните правителства ще откраднат тези пари. Този страх се споделя и от български граждани, които казват, че вместо да се занимаваме с политики четем Фейсбук кореспонденции... В България ще влязат 30 милиарда лева - въпросът е какво ще стане с тях. Определящо е как ще се разходват и разпределят тези пари", коментира Кънев.
"Въпросът за мониторинга става маловажен. Въпросът е дали този мониторинг работи или не - досега не е свършил много работа. "Демократична България затова настоява за национални консенсусни консултации за парите от Европа. Трябва да имаме национална стратегия за тях и как гарантираме, че ще има строг контрол", каза още той.
"Олигарсите в България са политически фигури, а не тези "матрьошки", които са кой в Белград, кой в Дубай", смята Кънев.
"Много преди Макрон да е президент, българските политици, вместо да влязат в разумни преговори, използваха темата за популизъм, влязоха в спор, който не могат да спечелят. Една от националните стратегии на България спрямо този проблем беше да забавяме и да отлагаме", коментира той проблема с пакета "Мобилност".
Според него, намесата на държавата в капитализирането на ПИБ притеснява експертите заради цената, на която са купени акциите с пари от бюджета.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.