Ивайло Мирчев
Европейската идея е идеята, че заедно сме по-добре, отколкото поотделно. За нас тя е трудна. За нация от индивидуалисти и воеводи да бъде участник в общи процеси е предизвикателство. “Те ли ще ми кажат на мене?!”. Виждаме го на всички нива в обществото ни - от раздробения парламент, та чак до анекдотичните примери от общото събрание на всяка етажната собственост. В днешните сложни времена обаче е важно да си припомним, че “сам юнак на коня” може и да звучи героично, но е формула от миналото, което Европа с основание е оставила зад гърба си.
Всъщност Европа е нашето училище по принадлежност. Не поетичната принадлежност към родината, с която сме свикнали, а една съвсем практична принадлежност. Когато през 1950 г. френският външен мистър Робер Шуман предлага Франция и Германия да обединят производството си на въглища и стомана, идеята му е забележителна в простотата и практичността си. Ако имаме общ икономически интерес, казва той, войната помежду ни ще бъде не просто немислима, но и невъзможна. Тази идея е спасителна за опустошената от две световни войни Европа. Върху нея стъпва всичко, надградено в този съюз след това - вдигнатите граници, общите ценности, споделената грижа за човешките права…
74 години по-късно Европейският съюз има, естествено, своите трески за дялане (като всяка етажна собственост). Но той е без никакво съмнение най-добрата, най-демократичната и най-работещата формула за съвместното ни съществуване на Стария континент. И въпреки че тук понякога все още сричаме от буквара на европейската си идентичност, за България ползите от членството в Евросъюза са несравнимо повече от неудобствата.
И ако нещо ми се иска да запомним днес, то е това - Обединена Европа е родината на мира помежду ни. Обединена Европа е родината на споделения просперитет.
Още от България
Бивш министър: В България корупцията е набрала такава мощ, че може да смачка всеки един
Мащабът в сектор „Енергетика“ е толкова голям, че позволява влияние почти навсякъде, категоричен е Александър Николов
Емилиян Гебрев: Не един, два завода за барут са нужни на България - троянски коне пречат
"Хубаво е, че най-накрая производството на такива отбранителни продукти не е лоша дума"
Какви са рисковете при бързите кредити и как да ги избегнем?
За много хора, идеята да вземат бърз кредит е привлекателна в момент на финансово затруднение. Но докато този вид заеми предлагат незабавен достъп до пари, те идват със специфични рискове, които не бива да се подценяват. Понякога лихвите могат да бъдат високи, условията – неясни, а възможността да се стигне до спирала на задлъжняване е реална.