25 Ноември, 2024

САЩ и Израел предупредиха за отговор на иранската ракетна атака

САЩ и Израел предупредиха за отговор на иранската ракетна атака

Съединените щати заявиха, че обсъждат съвместен отговор, след като Иран изстреля ракети по Израел и предупредиха Техеран за „тежки последици“.

Израел се закани, че ще накара Иран да „плати“ за нападението, при което според него към територията му са били изстреляни 180 ракети, повечето от които са били прихванати, и обеща незабавно да нанесе „мощен удар по Близкия изток“.

Междувременно Техеран заплаши да удари всички сили, които се намесят на негова територия от името на Израел.

Президентът Джо Байдън заяви, че САЩ „напълно подкрепят“ Израел след ракетното нападение, като добави, че ще обсъди отговора с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху.

Запитан от репортери какъв ще бъде отговорът спрямо Иран, Байдън отговори: „Това се обсъжда активно в момента. Това предстои да се види“.

След като Иран изстреля ракетите, в цял Израел прозвучаха сирени - повечето от тях бяха прихванати от израелската противовъздушна отбрана или от съюзническите военновъздушни сили.

Иранската Революционна гвардия заяви, че е насочила ракетите си към „три военни бази“ около израелския търговски център Тел Авив.

Външният министър на Иран Сейед Абас Арагчи написа в социалната медийна платформа X, че „действията на Техеран са приключили, освен ако израелският режим не реши да предизвика по-нататъшни ответни действия“.

По-рано от Революционната гвардия заявиха, че атаката е в отговор на убийството от Израел на лидера на „Хизбула“ Хасан Насрала миналата седмица, както и на смъртта на лидера на „Хамас“ Исмаил Хания при бомбен атентат в Техеран, за който широко се обвинява Израел.

След около час израелските военни обявиха, че атаката е приключила.

Израелските медици съобщават за двама души, леко ранени от шрапнели. В окупирания Западен бряг един палестинец е бил убит в Йерихон, „когато парчета от ракета са паднали от небето и са го ударили“, съобщи за АФП губернаторът на града Хюсеин Хамайел. Това беше втората пряка атака на Иран срещу Израел след ракетното нападение и нападението с дрон през април в отговор на смъртоносния израелски въздушен удар по иранското консулство в Дамаск.

Съветникът на Байдън по националната сигурност Джейк Съливан заяви пред репортери, че ракетната атака е „значителна ескалация“ от страна на Иран и че „ще има последствия, тежки последствия“.

Нетаняху заяви късно във вторник, че „Иран е направил голяма грешка тази вечер и ще си плати за нея“, като предупреди: „Който и да ни нападне, и ние ще го нападнем“.

Военният говорител контраадмирал Даниел Хагари обеща, че израелските военновъздушни сили „ще продължат да нанасят мощни удари (тази вечер) в Близкия изток, както се случваше през цялата минала година“.

Впоследствие военните обявиха, че бомбардират цели на „Хизбула“ в Бейрут, като източник от ливанските служби за сигурност съобщи за АФП, че Израел е ударил южните предградия на града.

Ръководителят на ООН Антонио Гутериш оглави международните призиви за спиране на „разширяващия се конфликт в Близкия изток“, като заяви: „Това трябва да спре. Абсолютно се нуждаем от прекратяване на огъня“.

Въпреки че подкрепяните от Иран групировки в целия регион вече бяха въвлечени във войната в Газа, предизвикана от нападението на палестинската групировка Хамас срещу Израел на 7 октомври, Техеран до голяма степен се въздържаше от преки нападения срещу регионалния си враг.

Иранският президент Масуд Пезешкиян заяви, че страната му е упражнила „законните си права“ и е дала „решителен отговор... на агресията на ционисткия режим“.

Израел, Ирак и Йордания, които се намират между Иран и Израел, затвориха въздушното си пространство, както и Ливан, преди да го отворят отново.

Ескалацията на ситуацията настъпи, след като израелските военни съобщиха рано във вторник, че войските са започнали „целенасочени наземни набези“ в Южен Ливан, на северната граница на Израел.

Този ход бе предприет въпреки нарастващите призиви за деескалация след седмица на въздушни удари, при които загинаха стотици хора в Ливан.

По-късно ливанското министерство на здравеопазването съобщи, че при последните израелски удари във вторник в Ливан са загинали още 55 души.

Ливанската агенция за управление на бедствията съобщи, че 1873 души са били убити, откакто Израел и Хизбула започнаха да си разменят трансграничен огън след избухването на войната в Газа на 7 октомври 2023 г.

Иран заяви, че убийството на Насрала ще доведе до „унищожението“ на Израел, въпреки че външното му министерство заяви в понеделник, че Техеран няма да изпрати войски, за да се противопостави на Израел.

В Ливан мироопазващата мисия на ООН заяви, че израелската офанзива не представлява „наземно нахлуване“, а „Хизбула“ отрича да е пресичала границата с войски. Нямаше как да се проверят незабавно твърденията, които бяха отправени в момент, когато Израел нанесе удари по южната част на Бейрут, Дамаск и Газа.

Израел заяви, че се стреми да разруши военния потенциал на Хизбула и да възстанови сигурността в северната част на страната, където десетки хиляди хора са разселени от почти едногодишния трансграничен обстрел.

Подкрепяната от Иран групировка, която претърпя тежки загуби при поредица от нападения миналия месец, заяви, че във вторник се е насочила към израелски военни бази. В Газа агенцията за гражданска защита съобщи, че израелските бомбардировки са убили 19 души на 1 октомври.

Хизбула започна удари с ниска интензивност по израелски войски ден след като палестинският ѝ съюзник Хамас извърши безпрецедентно нападение срещу Израел на 7 октомври, което предизвика опустошителната атака на Израел в Газа.

Ескалиращото насилие в Ливан е отнело живота на повече от 1000 души от 17 септември насам, заяви министърът на здравеопазването Фирас Абиад.

Министър-председателят на Ливан Наджиб Микати заяви, че в страната може да има до един милион души, разселени от домовете си, като властите са регистрирали почти 240 000 преминавания на границата със Сирия от 23 септември насам. В центъра на Бейрут Юсеф Амир, разселен от Южен Ливан, каза: „Загубих дома си и роднините си в тази война, но всичко това е жертва за Ливан, за Хизбула“.

27-годишният жител на Бейрут Ели Джабур заяви пред АФП, че въпреки че се противопоставя на Хизбула „политически... аз ги подкрепям в защитата на границата“.

Представителят за външна политика на ЕС Жозел Борел написа в X, че Съюзът осъжда най-категорично нападението на Иран срещу Израел. „ЕС осъжда най-категорично нападението на Иран срещу Израел. Опасният цикъл от атаки и отмъщение рискува да излезе извън контрол. Необходимо е незабавно прекратяване на огъня в целия регион. ЕС остава напълно ангажиран да допринесе за предотвратяване на регионална война”, допълни още той.

Испанският министър-председател Педро Санчес осъди във вторник нападението на Иран срещу Израел и призова за прекратяване на „спиралата на насилието“, която поразява Близкия изток, а външният министър поиска „сдържаност“.

„Испанското правителство осъжда нападението на Иран срещу Израел и изисква да се сложи край на спиралата на насилието“, написа Санчес на X, докато външният министър Хосе Мануел Албарес заяви пред радио Cadena Ser, че Мадрид отправя „нов призив към всички участници, очевидно включително Израел, да проявят сдържаност и да не ескалират напрежението“.

Френският министър-председател Мишел Барние заяви, че е обезпокоен от „ескалация“ в Близкия изток, след като Иран предприе ракетно нападение срещу Израел.

„Говоря сега, 19,16 ч. е - в момент, когато ситуацията в Близкия и Средния изток се влошава, с ескалация и нападение, и пряк конфликт, който изглежда е в ход между Иран и Израел“, заяви Барние в парламента, като добави, че ситуацията е „изключително сериозна“.

Във вторник Германия поиска от Иран да прекрати ракетната си атака срещу Израел, изразявайки опасения, че ескалацията на бойните действия може да подхрани нов конфликт.

„Осъждам по най-категоричен начин продължаващата атака“, написа външният министър Аналена Баербок в X, като добави, че „Иран трябва незабавно да спре атаката“, тъй като „води региона все по-напред към пропастта“. | БГНЕС
Сподели:

Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз

Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения

ГЕРБ-СДС: Лидерски срещи ще има само ако са за сформиране на мнозинство и редовен кабинет

Борисов лично се е обадил на Атанас Атанасов и Ивайло Мирчев

Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?

Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия