„У нас все още няма случай на Омикрон, но в Националния център по заразни и паразитни болести се извършват интензивни изследвания. Въпросът е не ако, а кога ще се появи Омикрон у нас”. Това заяви вирусологът от Националния център по заразни и паразитни болести проф. Нели Корсун пред Нова Нюз. „Всичко зависи от инфекциозността на вируса. Все още не е установено дали той е по-заразен от варианта Делта”, добави тя.
„Не само големият брой мутации е обезпокоителен, но и наличието на такива, които са отговорни за повишена инфекциозност. Други мутации пък придават способност на вируса да избягва имунитета, създаден от предишно заболяване или от ваксинация”, коментира още Корсун.
На въпрос кой имунитет при Омикрон е по-силен – този при преболедуване, или този при ваксинация, тя отговори: „Засега няма категорични данни за това. Има обаче публикация в Nature, която показва, че силномотирал вариант на синтетичен вирус с 20 мутации в шиповия ангитен, Омикрон има 30, е абсолютно резистентен към антителата и от преболедували, и от ваксинирани”.
„Необходими са поне 2-3 седмици, за да се получат категорични резултати за това до каква степен Омикрон ще доведе до намаляване ефекта на ваксините и на неутрализиращите антитела при преболедувалите”, коментира вирусологът.
„СЗО счита, че затварянето на граници е неправилна реакция, защото това няма да спре разпространението на новия вариант, а само ще се забави вноса му. Това пък ще даде възможност на здравните системи да се подготвят”, смята тя.
Проф. Нели Корсун коментира и възможността за задължителна ваксинация. „Тя би съдействала за ограничаването на коронавируса. Това обаче е крайна мярка и то при положение, че други мерки, които са насочени към убеждаване на населението да се ваксинира, не дават нужния ефект”, каза тя.
Следете с Фактор
Свят
Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия
- 17:48, 27 Ноември, 2024
Свят
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
- 17:24, 27 Ноември, 2024
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов