25 Ноември, 2024

ВСС обсъжда има ли основания за предсрочно освобождаване на Гешев

ВСС обсъжда има ли основания за предсрочно освобождаване на Гешев

В отсъствието на главния прокурор и с протест под прозорците си Висшият съдебен съвет обсъжда писмото на Съюза на съдиите с искане съдебните кадровици да установят налице ли са данни за откриване на процедура за предсрочно прекратяване на правомощията на Иван Гешев. Острата дискусия продължава вече над два часа и половина.

Поканата на Съдийската организиция за подобен анализ е мотивирана с публични изявления на Иван Гешев, свързани със съдебната система и с конкретни дела,  с двоен стандарт при разгласяване на доказателства по конкретни дела и показността на конкретни акции. "Коментари с елементи на съждения, по-скоро с политически нюанси" нарече констатациите в писмото на Съюза на съдиите в България главният прокурор и обясни, че може да отговори на всички въпроси,  но нямало да го направи, за да не участва в противопоставянето между прокурори и съдии. И след като петнадесетина минути аргументираше неучастието си в дебата, обърна специално внимание на една от критиките - избирателните срещи с пострадали от престъпления и акцентирането-  чрез лично присъствие, върху битовата преспъпност:

"Бих препоръчал на тези хора, които са написали това нещо, да отидат да видят дядото как изглеждаше, след като двама човека го бяха пребили и му бяха взели пенсията. Тогава може би щяха да ме питат с някакво леко чувство на срам от това, което са написали, а може би няма да отидат, въпрос на морални темели“

"А дали главният прокурор знае как изглеждаха пребитите младежи зад колоните на МС? Дали той се срещна с тях и с десетките други хора, които, например, са пострадали и не попадат в неговото обкръжение за битова престъпност", репликира Атанаска Дишева, един от отявлените му критици.

Дискусията продължава като доминират изказванията в защита на Иван Гешев. Продължава и протестът пред ВСС с искане на оставката му.

Три седмици след оповестяването му ВСС обсъжда първия доклад на ЕК по новия хоризонтален Механизъм за върховенството на правото. 

"Настоящата структура и функционирането на Висшия съдебен съвет и Инспектората към него поставят съществени въпроси, свързани с тяхната ефективност и независимост и дебатът следва да продължи", пише в евродоклада. Оценката се базира на констатацията на Венецианската комисия, че в съдийската част на Съвета няма мнозинство на съдии, които са избирани от съдии, какъвто е стандартът на Съвета на Европа. В този контекст се отбелязва засилването на атаките срещу съда без адекватна реакция на компетентните власти. Отбелязано и е силното влияние на главния прокурор в пленума на Съвета.

Статутът на обвинител номер едно е самостоятелен акцент в доклада. Очакванията на ЕК са в България да бъде въведен ефективен механизъм за отчетност и разследване на главния прокурор като отново се обръща внимание, че за това от години настоява Венецианската комисия.
Сподели:

Трифонов каза "твърдо не" на Атанасов за председател на НС и Борисов за премиер

"Нашата позиция остава непроменена"

Кънчо Стойчев видя патриот в лицето на Радев - ще "жертва мандата си"

Според него обществото чака нов политически играч

Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз

Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения