"ЦРУ и ФБР бяха събрали редица разузнавателни доклади, сочещи, че Русия, конкретно Владимир Путин, се опитват да помогнат да бъде избран Доналд Тръмп за президент на САЩ, което беше много притеснително. Наша отговорност в ЦРУ и ФБР бе да гарантираме, че политиците и членовете на Конгреса са запознати с това. Затова в края на администрацията на Обама направихме оценка на разузнавателните сведения, подчертаващи тази руска подкрепа за Доналд Тръмп.
Мисля, че той беше разярен от това, защото е почувствал, че работата на ЦРУ и ФБР подкопава легитимността на избора му. Смятам, че пренесе тези лоши чувства към службата и към мен", каза Джон Бренън, директорът на ЦРУ по времето на Барак Обама пред бТВ.
Той съобщи, че два пъти е бил в България.
"Първият път през 1995 г., когато България още излизаше от комунистическото си минало. Бях в София и през 2012 г. около седмица след атентата в Бургас, когато, както споменахте, 6 души – 5 израелци и 1 българин – бяха убити от Хизбула. Имах много интензивни разговори с българските ми колеги от най-висшето ниво чак до ръководители в българските служби за разузнаване и сигурност. Видях, че има значителен професионализъм сред някои, но за съжаление, по мое мнение, политиката и политическата корупция в България намалява ефикасността на някои от тези служби и понякога те бяха използвани като политически пионки, за съжаление", коментира Бренън.
"Смятам, че България е все още по пътя към демокрацията и мисля, че има лица в политическата обстановка в България, клонящи към единомислие със Запада, със САЩ и останалата част на Европа, и такива, които все още са под влиянието на Русия и биха искали да видят България да се върне към съветската среда.
Вярвам, че има борба, но и в САЩ има борба – поляризирани между лявото и дясното. Много държави в момента преминават през тези вътрешни политически сътресения, заради различните идеологически виждания накъде да се насочи дадената държава. Жалко е, че понякога се проявява с много бурни политически среди, но това са особеностите на демокрацията", завърши той.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.