След като на 1 юли Европейската комисия стартира цифровия сертификат на ЕС за COVID-19, днес публикува насоки относно най-добрите начини за проверка на сертификатите преди пътуването, за да се гарантира възможно най-безпроблемно придвижване за пътниците във въздушния транспорт и улеснена работа за персонала.
За да се избегне дублиране, т.е. проверки от повече от един участник (авиокомпании, публични органи и т.н.), ЕК препоръчва процес на проверка "на едно гише" преди заминаването, включващ координация между органите, летищата и авиокомпаниите.
Освен това държавите – членки на ЕС, следва да гарантират, че проверката се извършва възможно най-рано и за предпочитане преди пътникът да пристигне на летището на заминаване. Това следва да гарантира по-гладко пътуване и по-малка тежест за всички участници.
Използването в пълна степен на предимствата на цифровия сертификат на ЕС за COVID-19 изисква хармонизиране на протокола за проверка. Сътрудничеството при система за обслужване на едно гише за проверка на сертификатите дава възможност за безпроблемно пътуване на пътниците в целия ЕС, заяви комисарят по транспорта Адина Вълян.
Незадължителният цифров сертификат на ЕС за COVID-19 предоставя доказателство за ваксинация, показва дали дадено лице притежава отрицателен резултат от SARS-COV-2 или се е възстановило от коронавирус.
Тъй като броят на пътниците се увеличава през лятото, по границите ще трябва да се проверява по-голям брой сертификати. Секторът на въздухоплаването е особено обезпокоен от това, тъй като през юли се очаква въздушният трафик да достигне над 60 % от равнищата от 2019 г. и след това да нарасне.
В момента, как и колко често се проверяват сертификатите на пътниците, зависи от мястото на заминаване, транзитно преминаване и пристигане на притежателя. По-добре координиран подход би спомогнал за избягване на претоварването на летищата и ненужен стрес за пътниците и персонала.
Следете с Фактор
Свят
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
- 22:00, 25 Ноември, 2024
Още от Свят
ООН документира 376 случая на сексуално насилие на агресорите в Украйна
Цифрата включва 262 мъже, повечето от които са били измъчвани в плен на окупираните територии или в Русия, 104 жени, както и деца - 10 момичета и 2 момчета, сочи доклад.
Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия
Смята се, че това е първото официално потвърждение
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
Умното нещо, което трябва да направим, е да не чакаме Русия да нанесе удар