Eтнически сърби в Северно Косово се опитаха да превземат сградите на местната власт, където албанските кметове влязоха миналата седмица с помощта на полицията, съобщи Асошиейтед прес.
Косовската полиция и ръководените от НАТО сили "КейФОР" бяха забелязани да защитават сградата на общината в Звечан, една от четирите общини, които проведоха предсрочни избори миналия месец, бойкотирани от етническите сърби. Само етнически албанци или представители на други по-малки малцинства бяха избрани на кметски постове и като общински съветници.
Косовската полиция съобщи за медиите, че е овладяла ситуацията с протестите на косовските сърби в северната част на Косово, но заяви, че протестиращите проявяват насилие, съобщи вестник "Коха диторе".
В съобщението си косовската полиция допълни, че протестите се провеждат в градовете Лепосавич, Зубин поток и Звечан, а събралите се хора пред сградата на общината в Звечан са се опитали да разбият полицейския кордон, за да влязат насилствено в нея. По информация на полицията те са използвали сълзотворен газ, за да пробият кордона, което е предизвикало полицията да предприеме законни мерки, в случая – спрей, за да възпре протестиращите и да постави ситуацията под контрол.
Над десет сърби и петима косовски полицаи бяха ранени при сблъсъци и миналия петък, а сръбските войски на границата с Косово бяха поставени в повишена бойна готовност.
Министърът на външните работи на Сърбия Ивица Дачич оцени, че ситуацията в Косово е следствие от постоянна ескалация, предизвикана от косовския премиер Албин Курти, както и от деескалацията, върху която работи част от международната общност, съобщи сръбската телевизия Н1.
"Резултатът от това е коварен план, който е, че на Курти е позволено да направи нещо, а международната общност сякаш протестира. Всички сега протестират срещу Прищина заради това, което направи", изтъкна той, цитиран от БТА.
Съединените щати и Европейският съюз осъдиха правителството на Косово, заради използването на полицейска сила за осигуряването на достъп до общинските сгради.
Миротворческият контингент на НАТО е формирал "кордони за сигурност“ около четири седалища на общински власти в Северно Косово в понеделник, за да задържи протестиращите местни косовски сърби и да позволи на избраните в оспорвани избори албански кметове да заемат местата си, съобщава Reuters.
В Звечан, един от градовете, косовската държавна полиция - съставена изцяло от етнически албанци, след като всички сърби напуснаха полицията миналата година - разпръсна местните сърби със сълзотворен газ, предотвратявайки опита им да си пробият път към общинската сграда, казаха очевидци.
В Лепосавич, близо до границата със Сърбия, американските мироопазващи сили в екипировка за борба с безредиците поставиха бодлива тел около сградата на общината, за да я предпазят от стотици гневни сърби, събиращи се наблизо.
"Тази сутрин водената от НАТО мисия КФОР увеличи присъствието си в четири общини в Северно Косово след последните събития в района“, се казва в изявление на КФОР.
"В съответствие с мандата си КФОР е готов да предприеме всички необходими действия, за да осигури безопасна среда по неутрален и безпристрастен начин“, се казва в съобщението и се добавя, че командирът на КФОР е в тесен контакт с органите за сигурност на Косово и Сърбия.
Войските на КФОР действаха по същия начин, ограждайки кметствата в Зубин Поток и Северна Митровица от възможни заплахи.
Сърбите, които формират мнозинството в северната част на Косово, никога не са приели декларацията от 2008 г. за независимост от Сърбия и все още виждат Белград като своя столица.
Сърбите отказаха да участват в местните избори през април и кандидати на етнически албанци спечелиха кметствата в четири общини със сръбско мнозинство с избирателна активност от 3,5%.
Сърбите призоваха правителството на Косово да отстрани кметовете етнически албанци от кметствата и да позволи на местните администрации да се върнат към задълженията си.
В петък трима от четиримата кметове бяха ескортирани в офисите си от косовската полиция, която беше замеряна с камъни и отговори със сълзотворен газ и водни оръдия, за да разпръсне протестиращите.
Съединените щати и техните съюзници, които силно подкрепиха независимостта на Косово, упрекнаха Прищина в петък за ескалацията на напрежението със Сърбия, заявявайки, че използването на сила за назначаване на кметове в райони с мнозинство сърби подкопава усилията за нормализиране на отношенията.
В неделя генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова косовското правителство да смекчи напрежението със Сърбия. "Прищина трябва да намали ескалацията и да не предприема едностранни, дестабилизиращи стъпки“, подчерта Столтенберг в туит.
След телефонен разговор с върховния представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел, косовският премиер Албин Курти написа в Туитър: "Подчертах, че избраните кметове ще предоставят услуги на всички граждани“.
Но сръбският външен министър Ивица Дачич заяви пред държавната телевизия РТС, че "не е възможно да има кметове, които не са избрани от сърби в общини със сръбско мнозинство".
Мироопазващите сили на НАТО бяха разположени в Косово след бомбардировките на Алианса през 1999 г., които прогониха сръбските сили за сигурност от тогавашната южна провинция на Сърбия.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства