24 Ноември, 2024

Eтнически сърби щурмуваха кметства в Косово заради избрани албанци, НАТО формира "кордони за сигурност"

Eтнически сърби щурмуваха кметства в Косово заради избрани албанци, НАТО  формира "кордони за сигурност"

Снимка: БГНЕС

Eтнически сърби в Северно Косово се опитаха да превземат сградите на местната власт, където албанските кметове влязоха миналата седмица с помощта на полицията, съобщи Асошиейтед прес.

Косовската полиция и ръководените от НАТО сили "КейФОР" бяха забелязани да защитават сградата на общината в Звечан, една от четирите общини, които проведоха предсрочни избори миналия месец, бойкотирани от етническите сърби. Само етнически албанци или представители на други по-малки малцинства бяха избрани на кметски постове и като общински съветници.

Косовската полиция съобщи за медиите, че е овладяла ситуацията с протестите на косовските сърби в северната част на Косово, но заяви, че протестиращите проявяват насилие, съобщи вестник "Коха диторе".

В съобщението си косовската полиция допълни, че протестите се провеждат в градовете Лепосавич, Зубин поток и Звечан, а събралите се хора пред сградата на общината в Звечан са се опитали да разбият полицейския кордон, за да влязат насилствено в нея. По информация на полицията те са използвали сълзотворен газ, за да пробият кордона, което е предизвикало полицията да предприеме законни мерки, в случая – спрей, за да възпре протестиращите и да постави ситуацията под контрол. 

Над десет сърби и петима косовски полицаи бяха ранени при сблъсъци и миналия петък, а сръбските войски на границата с Косово бяха поставени в повишена бойна готовност.

Министърът на външните работи на Сърбия Ивица Дачич оцени, че ситуацията в Косово е следствие от постоянна ескалация, предизвикана от косовския премиер Албин Курти, както и от деескалацията, върху която работи част от международната общност, съобщи сръбската телевизия Н1.

"Резултатът от това е коварен план, който е, че на Курти е позволено да направи нещо, а международната общност сякаш протестира. Всички сега протестират срещу Прищина заради това, което направи", изтъкна той, цитиран от БТА.

Съединените щати и Европейският съюз осъдиха правителството на Косово, заради използването на полицейска сила за осигуряването на достъп до общинските сгради.

Миротворческият контингент на НАТО е формирал "кордони за сигурност“ около четири седалища на общински власти в Северно Косово в понеделник, за да задържи протестиращите местни косовски сърби и да позволи на избраните в оспорвани избори албански кметове да заемат местата си, съобщава Reuters.

В Звечан, един от градовете, косовската държавна полиция - съставена изцяло от етнически албанци, след като всички сърби напуснаха полицията миналата година - разпръсна местните сърби със сълзотворен газ, предотвратявайки опита им да си пробият път към общинската сграда, казаха очевидци.

В Лепосавич, близо до границата със Сърбия, американските мироопазващи сили в екипировка за борба с безредиците поставиха бодлива тел около сградата на общината, за да я предпазят от стотици гневни сърби, събиращи се наблизо.

"Тази сутрин водената от НАТО мисия КФОР увеличи присъствието си в четири общини в Северно Косово след последните събития в района“, се казва в изявление на КФОР.

"В съответствие с мандата си КФОР е готов да предприеме всички необходими действия, за да осигури безопасна среда по неутрален и безпристрастен начин“, се казва в съобщението и се добавя, че командирът на КФОР е в тесен контакт с органите за сигурност на Косово и Сърбия.

Войските на КФОР действаха по същия начин, ограждайки кметствата в Зубин Поток и Северна Митровица от възможни заплахи.

Сърбите, които формират мнозинството в северната част на Косово, никога не са приели декларацията от 2008 г. за независимост от Сърбия и все още виждат Белград като своя столица.

Сърбите отказаха да участват в местните избори през април и кандидати на етнически албанци спечелиха кметствата в четири общини със сръбско мнозинство с избирателна активност от 3,5%.

Сърбите призоваха правителството на Косово да отстрани кметовете етнически албанци от кметствата и да позволи на местните администрации да се върнат към задълженията си.

В петък трима от четиримата кметове бяха ескортирани в офисите си от косовската полиция, която беше замеряна с камъни и отговори със сълзотворен газ и водни оръдия, за да разпръсне протестиращите.

Съединените щати и техните съюзници, които силно подкрепиха независимостта на Косово, упрекнаха Прищина в петък за ескалацията на напрежението със Сърбия, заявявайки, че използването на сила за назначаване на кметове в райони с мнозинство сърби подкопава усилията за нормализиране на отношенията.

В неделя генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова косовското правителство да смекчи напрежението със Сърбия. "Прищина трябва да намали ескалацията и да не предприема едностранни, дестабилизиращи стъпки“, подчерта Столтенберг в туит.

След телефонен разговор с върховния представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел, косовският премиер Албин Курти написа в Туитър: "Подчертах, че избраните кметове ще предоставят услуги на всички граждани“.

Но сръбският външен министър Ивица Дачич заяви пред държавната телевизия РТС, че "не е възможно да има кметове, които не са избрани от сърби в общини със сръбско мнозинство".

Мироопазващите сили на НАТО бяха разположени в Косово след бомбардировките на Алианса през 1999 г., които прогониха сръбските сили за сигурност от тогавашната южна провинция на Сърбия.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства