ЕС трябва да приложи нов пакт за миграцията и убежище, но това законодателство може да допринесе за увеличаване на речта на омразата и на проявите на дискриминация. Това бе и един от аргументите за бързото приемане на Директивата на блока за борба с дискриминацията по време на следващия мандат.
"Знаем със сигурност, че чернокожите хора в ЕС, лицата от лгбти общноста, и хората от ромски произход, са част от тези, които се сблъскват с дискриминация в ежедневието си. И трагичното е, че това нараства. Страхувам се, че Пактът за миграцията и няколкото му части няма да ни помогнат в борбата с расизма, а по-скоро обратното", заяви Алис Кунке, член на ЕП.
През 2008 г. Европейската комисия за първи път се опита да създаде цялостен закон за борба с всички видове дискриминация, извън съществуващите правила за пазара на труда. Съобщава се, че някой гражданите се сблъскват с предизвикателства при закупуването на жилище, записването в определено училище или влизането в заведение за отдих. Основни причини за това са тяхната раса, сексуална ориентация или религиозни убеждения.
Какво обаче казват предизборните програми на седемте политически партии в Европейския парламент?
Само социалистите и левите ясно обещават, че ще за приемането на директивата. Другите групи се позовават на необходимостта от борба срещу всички форми на дискриминация, расизъм и изключване. Европейската мрежа за борба с расизма изготви обещание за поемане на ангажименти за борба с този проблем и помоли кандидатите да го подпишат.
Съветът на ЕС, който обединява 27-те държави членки, блокира директивата, като някои правителства твърдят, че тя нарушава националната компетентност и че прилагането ѝ би било твърде скъпо.
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия
„Ерата на страх и несигурност по отношение на Русия трябва да приключи“
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал