Гърция настоява да бъде включена в организираните от ООН преговори за конфликта в Либия, които ще се състоят през януари. Това съобщи гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, след като напрежението между Гърция и Турция ескалира заради подписаното между Триполи и Анкара споразумение за проучвателни дейности във водите на Средиземно море.
Турция и Гърция имат дълго дипломатическо съперничество, но сега Либия е на дневен ред заради конкурентните лагери в северноафриканската държава.
"Не искаме източник на нестабилност в региона. Трябва да бъдем част от решението за Либия, защото това касае и нас", казва Мицотакис в интервю за гръцки медии.
Следващия месец в Берлин ще се състои конференция, организирана от ООН, на която трябва да се положат основите на пътя за политическо решение на продължаващия конфликт в Либия.
През ноември Анкара подписа спорна сделка, включваща морско и военно сътрудничество, с официално признатото от ООН правителство в Триполи. Гърция, обаче, веднага й се противопостави с мотива, че Турция и Либия не споделят морска граница.
Според текстовете на сделката между Триполи и Анкара, турската страна предявява претенции към голяма част от Средиземноморието за енергийни проучвания, противоречащи на конкурентните претенции на Гърция и Кипър.
В същото време Турция засилва военната си помощ за Триполи, която се бори със силите на Халифа Хафтар за контрол на столицата.
Още от Свят
Румънците ги чакат трудни времена след шока от президенските избори
Триумф на десните екстремисти не само ще вкара Румъния в хаос, но и ще създаде големи проблеми за ЕС и НАТО
Сбогувайте се с Америка: Тръмп се закани да накаже БРИКС ако...
Републиканецът обеща още преди да е влязъл в Белия дом да следва протекционистична програма, заплашвайки с високи мита съседите и съперниците си
Ученици с "Калашници" в ръце празнуват "Деня на албанското знаме" в РС Македония
По същото време в центъра на Скопие колони от автомобили развяваха албански знамена, имало е и стрелба с огнестрелно оръжие, палежи, късане на македонското знаме