"България и Румъния, това беше един много тежък случай. Тогава, що се отнасяше до разширяване на ЕС сред младите демокрации в Европа, България изобщо не беше предвидена в началния етап на разширяването на ЕС на Изток и тогава според мен това не беше справедливо спрямо България. Аз смятах, че всички млади демокрации от Централна и Източна Европа трябва да получат един и същи шанс, а защо България да бъде изключена от този процес", призна пред БНТ бившият еврокомисар по разширяването от 1999 до 2004 година Гюнетр Ферхойген пред БНТ.
"През 1999 година, когато бях министър по европейските въпроси на Германия, в тази своя функция, с почти всички свои колеги разговарях по този въпрос и проучихме този въпрос, дали има шанс за България. И с течение на годината 1999 мнението се промени, тогава беше войната в Косово и ние разбрахме колко е важна стабилността в Югоизточна Европа, и че тази стабилност, без ясна връзка на България и Румъния с европейските структури, не може да бъде постигната. С този аргумент аз успях да убедя комисията и също така и правителствените и държавни глави през 1999 година в Хелзинки. И днес, 20 години по-късно, съм изключително щастлив да кажа, че България напълно оправда доверието, което ние вложихме в нея преди 20 години. Това решение от 1999 година беше правилно", коментира той.
Ферхойген е гост на церемонията по връчването на бившия президент Петър Стоянов на наградата за Европейски принос. Призът е за историческия принос на Стоянов за интеграцията на България в Обединена Европа.
Още от Свят
ООН документира 376 случая на сексуално насилие на агресорите в Украйна
Цифрата включва 262 мъже, повечето от които са били измъчвани в плен на окупираните територии или в Русия, 104 жени, както и деца - 10 момичета и 2 момчета, сочи доклад.
Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия
Смята се, че това е първото официално потвърждение
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
Умното нещо, което трябва да направим, е да не чакаме Русия да нанесе удар