Известният дипломат Хенри Кисинджър заяви, че напрежението между САЩ и Китай заплашва да погълне целия свят и може да доведе до сблъсък, подобен на Армагедон, между двата военни и технологични гиганта.
97-годишният бивш държавен секретар на САЩ, който като съветник на президента Ричард Никсън постигна размразяване на отношенията между Вашингтон и Пекин през 1971 г., заяви, че комбинацията от икономически, военни и технологични сили на двете суперсили носи повече рискове, отколкото Студена война със Съветския съюз.
Напрежението с Китай е "най-големият проблем за Америка, най-големият проблем за света", каза Кисинджър на форум по глобални проблеми.
"Защото, ако не успеем да разрешим това, тогава рискът е по целия свят да се разгърне един вид студена война между Китай и САЩ", заплаши той.
Дипломатът каза, че напредъкът в ядрените технологии и изкуствения интелект, в които Китай и САЩ държат лидерството, са умножили заплахата за Страшния съд.
„За първи път в човешката история човечеството има способността да се самоунищожи за кратък период от време“, каза Кисинджър.
„Разработихме технологична сила, която е извън това, което някой си е представял преди 70 години. И сега към ядрения въпрос се добавя и високотехнологичния проблем в областта на изкуствения интелект, който по своята същност се основава на факта, че човекът става партньор на машините и че машините могат да направят собствена преценка", каза той. "Във военен конфликт между високотехнологични сили това е колосално значение."
Студената война между Съединените щати и Съветския съюз през десетилетията след Втората световна война беше по-скоро едноизмерна, фокусирана върху конкуренцията на ядрени оръжия, каза Кисинджър, един от водещите стратези през последните шест десетилетия.
"Съветският съюз нямаше икономически капацитет. Те имаха военно-технологичен капацитет", каза той. "Те нямаха обаче толкова развит технологичен капацитет като Китай. Китай е огромна икономическа сила, освен че е значителна военна сила", продължи той.
Кисинджър заяви, че политиката на САЩ спрямо Китай трябва да възприеме двустранен подход: твърдо да се придържа към американските принципи, за да изисква респект от Китай, като същевременно поддържа постоянен диалог и намиране на области за сътрудничество.
"Не казвам, че дипломацията винаги ще води до полезни резултати", каза той. "Това е сложна задача... Никой не е успял да я изпълни напълно", заключи Хенри Кисинджър, цитиран от БГНЕС.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства