Турските войски удариха почти 200 обекта в Сирия и продължават да напредват в операцията "Извор на мира", пише руското онлайн издание "Вести" за започналата сухопътна фаза от офанзивата на Анкара.
Турските сили се опитаха да превземат Тал Абияд, но отбраняващите го кюрдски формирования отблъснаха щурма. Военни експерти очакват градът да бъде обграден още днес, пише "Росийская газета".
Кюрдските сили периодично влизат в бой с турски войски и протурски отряди, действащи на сирийска територия. Откъм Сирия неведнъж бе обстреляно граничното турско селище Нусайбин, посочва вестникът.
Третата операция на турската армия в Сирия ще стане по-внушителна от първите две. Обявена преди пет дни, тя обаче предизвика сериозни тревоги в света и дори бе осъдена - заради риска от дестабилизация на целия регион, отбелязва "Комерсант".
Ръководената от кюрди коалиция Сирийски демократични сили заявява, че няма да отстъпи "нито педя" своя земя, но всъщност не може да противопостави кой знае какво на турската авиация и на сухопътните сили.
Позицията на Русия остава същата - Москва настоява Анкара да преговаря с Дамаск, а Дамаск - с кюрдите, се казва в статията.
Руският анализатор Фьодор Лукянов допуска пред "Взгляд", че Русия може да извлече полза от ситуацията, на първо място като реши най-сетне проблема с Идлиб. Това е друг регион в Сирия, контролиран и до днес от джихадисти, при все че турският президент Реджеп Ердоган обеща да ги прогони оттам още преди година, напомня изданието, цитирано от БТА.
"Проблемът с Идлиб е много остър, Турция не е способна да го реши, макар че уж се бе наела. Мисля, че в замяна на известно навлизане на Турция в Сирия и създаване на прословутата буферна зона Русия може да поиска повече свобода на действие в Идлиб, на първо място за сирийската армия. Е, и за себе си", предполага експертът.
"Известия" припомня септемврийското изявление на президента Ердоган пред Общото събрание на ООН, че Анкара планира да засели в Североизточна Сирия 1-2 милиона сирийски бежанци, намиращи се в Турция. От началото на войната през 2011 г. турците са дали убежище на над 3,5 милиона сирийци. Но североизточните сирийски провинции се смятат за исторически кюрдски земи и кюрдите посрещнаха думите на Ердоган с недоумение и гняв. Те вече отблъснаха от този регион "Ислямска държава" и явно ще се сражават за своя дом до последно, прогнозира всекидневникът.
"В Сирия е заложено на карта бъдещето на Ердоган", пише "Независимая газета".
Анализатори неведнъж са посочвали "сирийските" амбиции на турското ръководство като причина за стремителния спад в рейтингите на президентската Партия на справедливостта и развитието и за растящото влияние на опозиционните политици в страната. Армейски източници на турския печат свързват със "сирийското досие" и оставките на неколцина влиятелни генерали преди повече от месец. Според тях във войската цари разочарование от външната политика на гражданските власти, пише изданието.
От друга страна всички основни опозиционни партии одобряват сирийската операция на Турция, освен прокюрдската Демократична партия на народите, обръща внимание руският политолог Тимур Ахметов, живеещ в Анкара.
Експерти на "Независимая газета" стигат до извода, че "сирийската кампания на Ердоган е по-скоро бомба със закъснител".
Още от Свят
Отстранен е командирът на Южния военен окръг (ЮВО), руското МО прикрива причината
"Вагнер" отново набира войници за фронта в Украйна, пише в актуален доклад на Института за изследване на войната
Майк Уолц призова за "прекратяване на ескалацията" в Украйна
Коментарите идват в момент, когато отиващият си президент Джо Байдън търси начини да подкрепи Украйна преди встъпването в длъжност на Тръмп
Байдън помилва пуйките Пийч и Блосъм преди Деня на благодарността в САЩ
17-седмичните пуйки са израснали във ферма, собственост на бащата на Грант, Джон Цимерман, в Нортфийлд, Минесота