Изненадващо или не, Африка е място пълно с възможности за дигитално развитие. В бързоразвиващия се технологичен свят има приток на електронни продукти, които достигат до ръцете на все повече и повече африканци.
Това е тенденция, задвижвана основно от Китай. Фирми като Huawei, Boomplay и Transsion играят основна роля чрез „изпомпване“ на инвестиции, за производство и продажба на техните най-нови джаджи. Положителните страни от това са ясни - по-евтините стоки и увеличената заетост, но има опасения, че тези фирми също така се възползват от слабите африкански дигитални регулации.
В тази статия, ще Ви споделим някой от ползите и недостатъците на подобно сътрудничество и какво предстои за африканските потребители.
Дигиталният път на коприната
Най-вероятно знаете за пътя на коприната от часовете по история, но ако не помните, Пътят на коприната е била мрежа от търговски пътища, използвани от търговците в древността, свързваща Европа с Азия - връзка, която е инициирала развитието на съвременния свят.
Огромният бизнес потенциал на Африка доведе до това експертите да го нарекат „Дигиталният път на коприната“ и през последните години се наблюдава скок на инвестициите, особено от китайски компании. Скорошен доклад разкри, че някой от най-печелившите страни са Етиопия и Замбия, които са получили общо почти 8,5 милиарда долара до март 2019.
Ползите ясни: африканските потребители имат достъп до качествено електронно оборудване, повече от всякога. Вече е по-лесно да се свържат с хората, да се образоват, да са в крак с най-новите бизнес възможности - и да се насладят на някои от многото привилегии, които отдавна са част от живота в западните страни.
Очакванията са африканските икономики да преживеят бум, нещо, което ще бъде допълнително подпомогнато от инициативи като Китайската африканска техническа инициатива (CAT-I). Това движение се фокусира върху идентифицирането на масови индустрии, най-добре предразположени за китайско финансиране, включително слънчева енергия, финансови технологии и електронна търговия.
‘Made in China’ технология
Основната част от тази инвестиция идва от мултинационални китайски фирми. Подобни на Huawei и ZTE са силите, които стоят зад новата цифрова инфраструктура на континента, предоставяйки най-новите технологии на африканските потребители.
Transsion, китайски мобилен доставчик, е особен пример за успеха. Вече най-добрата телефонна компания в Африка, тя направи експлозивен дебют на китайската фондова борса, с ръст от 64% в първия си ден на търгуване.
Технологиите „Made in China“ сега са основата на икономиките на тези страни - и нови разработки като технологията за разпознаване на лица и изкуствен интелект вече се търсят от потребителите.
Притеснения относно сигурността
Качествени стоки, евтин интернет – какво не ви харесва? Докато Африка става все по-интегрирана, има опасения, че нейният потребител ще трябва да плати за това по други начини, освен с пари.
Първо, възможно е много хора да не са наясно, че техните продукти са произведени в Китай, още по-малко за сложните технологии зад тях. Експертите се притесняват, че тези технологии могат да бъдат използвани с неетични цели от правителството в Пекин, за което се знае, че пренебрегва определени човешки права.
Докато повечето от китайско-африканските проекти до момента са заявили, че целят да направят градовете по-безопасни, те идват със системи за наблюдение, с които може да се злоупотреби.
Адриан Шахбаз, директор на научните изследвания в американската фирма Freedom House с нестопанска цел, подчертава, че осигуряването на по-голям достъп до интернет не означава по-голяма свобода в интернет пространството и това е нещо, което африканските правителства трябва да вземат предвид.
Социални проблеми
С достъпността на всички тези технологии в Африка, има опасения, че те ще доведат до някои негативни последици и за африканското общество.
Например в гейминг индустрията никога не е било по-лесно да се харчат пари онлайн с безброй методи за плащане. Проучванията показват, че африканските държави преживяват драстичен ръст в онлайн залаганията. Заедно с липсата на достатъчно информация за това как да се залага безопасно, съществува опасение, че някои китайски фирми, особено по-малко известни организации, се възползват от ситуацията.
Проучване на „LA Times“ установи, че недобросъвестни компании инсталират слот машини в села в Гана, към които много бедни членове на местната общност се пристрастяват в опит да спечелят пари.
Западните компании бавно осъзнават възможностите, които се крият в Африка. Това променя баланса на силите директно към китайския бизнес, който без силен конкурент, с когото да се бори, може просто да диктува търсенето и предлагането на електронни устройства на континента.
Такъв монопол може лесно да повиши цените и да накара потребителите да харчат повече, отколкото могат да си позволят, за да задоволят техническите си нужди.
Намиране на баланс
Доказателствата, с които разполагаме към днешна дата, показват, че китайско-африканското партньорство носи положително развитие на африканските пазари и е редно организации като Китайската африканска техническа инициатива да проучват нови начини за развитие на това сътрудничество.
Както при всички бизнес сделки обаче, трябва да има етичен баланс и желание да се избегнат негативни социални последици. Google и Microsoft наскоро отвориха първите си африкански центрове за данни, което е добра новина за засегнатите от китайския монопол.
На тях обаче се дължи да гарантират, че местното население не се експлоатира от стремежа за растеж на бизнеса. Това е тема, която с течение на времето изглежда придобива все по-голямо значение.
Още от Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.