Към края на преброяването днес на гласовете от парламентарните избори в Шотландия, управляващата Шотландска национална партия е много близо до осигуряването на мнозинство, което ще да даде тласък на поредния референдум за независимост.
С преброените 49 избирателни района ШНП печели 40 места и очевидно е на път да спечели своя четвърти пореден мандат, както информира Евронюз, посочва БГНЕС.
Въпреки това, като се има предвид избирателната система на страната, която също разпределя някои места под формата на пропорционално представителство, тя може да не достигне 65-те места, които ще са й необходими в базирания в Единбург парламент, за да има мнозинство.
Бюлетините продължават да се броят и от парламентарните избори в Уелс и от местните избори в Англия. Но именно изборите в Шотландия биха могли да имат най-големите последици за Обединеното кралство, тъй като могат да ускорят поредния референдум за бъдещето ѝ в Обединеното кралство.
Ако ШНП спечели мнозинство, нейният лидер, първият министър Никола Стърджън, ще има мандат да свика нов референдум.
Британският премиер Борис Джонсън, който има крайната власт да разреши референдума, каза за „Дейли Телеграф“, че поредният референдум ще бъде "безотговорен и безразсъден" в "текущия контекст", когато Великобритания излиза от коронавирусната криза.
Говорейки след спечелването на мястото си в Глазгоу в петък, Стърджън каза, че нейният непосредствен приоритет ще бъде да се справи с пандемията и „тогава, когато е подходящ моментът, ще предложи на тази държава избор на по-добро бъдеще“.
Шотландия е част от Обединеното кралство от 1707 г. и въпросът за шотландската независимост изглежда уреден, когато шотландските избиратели отхвърлят рецесията с 55% -45% на референдум през 2014 г. Но решението на Великобритания през 2016 г. да напусне Европейския съюз противоречи на желанията на повечето шотландци. 62% гласуваха за оставането в блока, докато повечето гласоподаватели в Англия и Уелс искаха да напуснат. Това даде на каузата на шотландския националист свежи сили. Първият заместник-министър на Шотландия Джон Суини заяви, че партията все още ще има право да свика избори, ако те не успеят, но са избрани достатъчно други членове на пронезависимостта, като например от шотландските Зелени.
"Много съм уверен, че това ще бъде така", каза той пред Би Би Си.
Около 50 милиона гласоподаватели имаха право на глас в изборите, някои от които бяха отложени с една година заради пандемията, която остави Обединеното кралство с най-големия брой жертви на коронавируса в Европа.
За Лейбъристката партия и нейния лидер Киър Стармър резултатът от Хартълпул беше огромно разочарование и доведе до нов пристъп на търсене на възраждане на партията. Надеждите бяха големи, че Стармър ще помогне на лейбъристите да се свържат отново със своите изгубени гласоподаватели в северната част на Англия, когато той пое управлението преди малко повече от година, след като наследи по-левия Джереми Корбин, доведе партията през 2019 г. до най-лошото изборно представяне от 1935 г. Стармър, бивш директор на прокуратурата, заяви, че поема пълната отговорност за поражението на партията в Хартълпул, като добави, че скоро ще изложи стратегия за това как тя може да се свърже с традиционните си избиратели.
Садик Хан и Анди Бърнам се очаква да спечелят втори мандат като кметове на Лондон и Манчестър, съответно. Лейбъристкото правителство в Уелс също се е справило по-добре от очакваното и изглежда ще задържи властта.
Ако ШНП спечели мнозинство, нейният лидер, първият министър Никола Стърджън, ще има мандат да свика нов референдум
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства