"След като внимателно проучи случаите на дезинформация в ЕС, ще излезе с препоръки за промяна на законите, с които да бъдат защитени европейските граждани", заяви пред БНР председателят на наскоро създадената в Европейския парламент Комисия за външна намеса Рафаел Глюксман.
Като конкретни страни, от които идват такива заплахи, той посочва Русия и Китай.
"Ние сме изправени пред външни атаки - дезинформационни кампании, хибридни заплахи, финансиране на антиевропейски политически партии и трябва да се изправим срещу тях. Досега само анализирахме намесата във всички избори и си казвахме: "Олеле, има руска намеса в кампанията за Брекзит! Вижте какво правят руските служби с Лигата в Италия", но никога не е имало общ подход по проблема в Европейския парламент. Първата ни отговорност е да поставим диагнозата за заплахите, които тегнат върху нашите демокрации и на второ място - да направим програма за законодателни промени, които ще позволят на ЕС да се защитава", коментира той.
"Например кампании, в които ви обясняват, че има инвазия на мигранти или орди от хора с нетрадиционна сексуална ориентация, които идват да завземат дадена държава и при които сайтове, свързани едни с други, разпространяват тези информации навсякъде в Европа. Целта е да се подкопае доверието в институциите, медиите, във всичко, което държи живи нашите демокрации. Така демократичният консенсус в Европа е изправен пред риск. Има доста фалшиви новини, които циркулират за политически личности. По време на предизборните кампании имаше дирижирани движения по социалните мрежи, чиято цел беше да внушат, че този или онзи кандидат е замесен в една или друга афера, което изобщо не беше вярно. А това би могло да има пряко влияние върху самия вот", допълва Глюксман.
"Първо трябва да поработим върху отделните случаи, които после да ни позволят да изготвим общо законодателство. Задачата е огромна, но досега проблемът беше третиран на парче в различните комисии на Европейския парламент и липсваше общ подход. С частта за външната намеса се занимаваше външната комисия, а с дезинформацията - за граждански свободи. А тези две неща трябва да се свържат, защото външната намеса се провежда чрез дезинформационна кампания. Проучването само на част от проблема няма да даде решението и така се стигна до създаването на тази комисия. А и, както вече казах, работата е огромна - трябва толкова много случаи да се проучат и после да се дадат препоръки за промяна на законите. От друга страна, имаме ли време за чакане, след като сме си дали сметка, че всички избори се съпътстват от дезинформационни кампании? Свидетели сме на подриване на демократичното пространство. Съществувалата дълго време наивност и невинност в европейските страни, които през 90-те години твърдяха, че Европа няма врагове, че либералната демокрация ще просъществува вечно, отмина. Не живеем във време на братство, а в изключително конфликтен свят, в който на границите на ЕС има враждебно настроени сили към европейския проект, а в самия съюз има групи, изцяло предразположени да работят съвместно с тях. Какво правим в този случай? Наблюдаваме отстрани или се решаваме да защитим не само правата на нашите граждани, но и суверенитета на Европа? Не можем да оставим Владимир Путин да дестабилизира страните една след друга, особено в Източна Европа", подчертава Рафаел Глюксман.
"Външната намеса не се състои само от дезинформация, колкото и важна да е тя. Съществува и въпросът с финансирането на политическите партии, кибератаките срещу неправителствените организации, държавни институции, кандидати на избори. Всичко това е част от обща схема и подход - на дестабилизация на европейските демокрации. Това, което до днес смятахме за постижение, се оказа крехко. И в този случай или си заравяш главата в пясъка и се надяваш това да мине и Владимир Путин и Си Цзинпин да станат добри и да си кажат, че в крайна сметка ЕС е много готин, или решаваме да защитим нашите демокрации. За да го направим, трябва да работим, за да дадем средствата на службите, които се опитват да защитят публичния ни дебат, да променят някои закони и вероятно да се създадат по-жизнени демокрации. Тоест, най-добрият начин да се защитим срещу такива намеси, е да имаме информирани граждани, които да участват в обществения живот на своите страни, стриктни правила за прозрачността при финансиране на политическите партии и капацитет на публичните финанси да създават независими медии и политически партии, без да искат пари от Владимир Путин", каза той.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства