Турция поиска от Съединените щати да закупи 40 изтребителя F-16, както и да модернизира около 80 американски изтребители, които Анкара притежава, съобщи агенция Ройтерс.
Според негови източници сделката се оценява на милиарди долари, но все още се проучва от Държавния департамент и съответната правителствена агенция, която е част от Пентагона. Той е отговорен за доставката на военна техника и оръжия в чужбина по междуправителствени договори, насърчаването на връзките между въоръжените сили на САЩ и други държави и предоставянето на финансова и техническа помощ на чуждестранните партньори на Вашингтон в областта на отбраната. Освен това, припомня Ройтерс, след евентуалното одобрение на тези структури сделката може да бъде блокирана от Конгреса. Републиканците и демократите призоваха администрацията на Вашингтон да окаже натиск върху Анкара във връзка със закупуването на руския зенитно-ракетен комплекс С-400.
„Като част от своята политика Държавният департамент не потвърждава и не коментира предполагаемите продажби или трансфери на оръжия и оборудване, докато те не бъдат официално представени на вниманието на Конгреса“, коментира информацията пред агенцията външното министерство на САЩ.
В края на септември турският президент Тайип Ердоган не изключи възможността Анкара да започне да си сътрудничи с Москва в редица области, включително корабостроенето и създаването на реактивни двигатели за изтребители./БГНЕС
Следете с Фактор
Свят
Великобритания наложи санкции на още 30 кораба от сенчестия флот на Русия
- 15:08, 25 Ноември, 2024
Свят
Социалдемократите номинираха канцлера Олаф Шолц за свой главен кандидат на изборите
- 14:45, 25 Ноември, 2024
Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
- 14:41, 25 Ноември, 2024
Още от Свят
Нетаняху одобри споразумението за прекратяване на огъня в Ливан
Източници, запознати с преговорите казаха, че разговорите изглежда се придвижват позитивно към споразумение.
Великобритания наложи санкции на още 30 кораба от сенчестия флот на Русия
Санкции са наложени и на двама руски застрахователи, помогнали за създаването на нелегалния флот
Ето ракетитите на Украйна: ATACMS, Storm Shadow и други възможности
Дори ако се разглеждат само ATACMS, има няколко модификации на тези ракети, които Украйна все още не е въвела в употреба.