"Нашите нации са свързани с дълбоки исторически традиции. Не става дума само да езикова, културна и духовна близост. Русия винаги е подкрепяла балканските народи в тяхната борба за самоопрледеление. Тук са учили и работили Константин Миладинов, Кръсте Мисирков. В Императорският университет, преди 130 години, през 1890 година, славистът Леонард Готхилф Мазинг защитава своята първа докторска дисертация за македонския език", казва в интервю за македонското списание "Економист" руският посланик Сергей Баздникин.
Според руските източници, Мазинг е балтийски германец, роден в царска Русия, който се срещнал с македонския език "чрез контактите си с македонски гастарбайтери в Германия" и като доказан славист, индоевропеист, диалектолог и акцентолог "веднага разбрал, че става дума за отделен език", заинтригувал се и започнал да го изучава.
"Нашите народи водиха съвместна борба с нацистката чума през Втората световна война. И въпреки, че Червената армия не участваше в освобождаването на Македония, много наши сънародници са се борили и загинали в редовете на партизаните", казва Баздникин, като пропуска факта, че за освобождаването на Македония през втората фаза на войната се бият български войници.
Още от Свят
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта
Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация
„Ние потопихме една „Москва“, а още два руски крайцера чакаха в Средиземно море"