Словакия е дала съгласие да предостави на Украйна системата за противовъздушна отбрана С-300 за защита от руски въздушни удари. Това съобщава CNN, позовавайки се на три източника, пише "Европейска правда".
Според два източника Словакия, един от трите съюзника на НАТО с подобни отбранителни системи, е поискала гаранции, че като даде системата си на Киев, нейната ще бъде заменена незабавно.
Ако страната предостави своята С-300, тя вероятно ще получи произведена в САЩ система за противовъздушна отбрана Patriot, за да компенсира липсата.
Германия и Холандия вече публично обявиха, че изпращат системи Patriot в Словакия. Но интегрирането на новата система за противовъздушна отбрана в съществуващата военна архитектура на страната, както и обучението на силите й да я използват, може да отнеме време, предупреди експерт, поискал да остане анонимен.
Президентът Джо Байдън каза, че САЩ ще помогнат на Украйна да получи системи за противовъздушна отбрана за противодействие на руската агресия.
По-рано CNN съобщи, че САЩ и техните съюзници от НАТО изпращат няколко зенитно-ракетни системи в Украйна, за да помогнат за защитата срещу руската агресия.
Става дума за съветските системи Оса, модификации на системите С-300 и преносимите зенитно-ракетни комплекси Стрела-3.
По-рано днес президентът Володимир Зеленски призова Конгреса на САЩ да предостави системи за противовъздушна отбрана за справяне с руски самолети и ракети, ако Западът не иска да наложи зона, забранена за полети над Украйна, припомня БГНЕС
Още от Свят
Италия: Г-7 ще стигне до обща позиция относно заповедта за арест на Нетаняху
Таяни не смята, че постигането на консенсус по заповедта за арест ще бъде трудно
Ангела Меркел: Ако не бях блокирала Украйна за НАТО, пълномащабната война щеше да започне по-рано
Бившият канцлер изрази също загриженост относно заплахите на Путин за използване на ядрено оръжие:
Три са важните теми за България при откриването на новата пленарна сесия на Европейския парламент
На 26 ноември се очаква членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген.