Офисите са празни, фирмите фалират, все повече собственици на имоти се притесняват за кредитите си. Всичко това предполага спад в цените на имотите, но индустрията отчита точно обратното. Експерти, които наблюдават развитието на пазара, отбелязват, че пазарът на недвижими имоти се противопоставя успешно на последиците от пандемията - поне засега.
През второто тримесечие на годината, след като пандемията принуди училищата и магазините да затворят, а служителите да работят от вкъщи, цените на частните имоти се повишиха с 6,8% в сравнение със същото тримесечие на предходната година. Жилищните сгради станаха с 5,2% по-скъпи, а офис сградите - с 6,3%. Само търговските обекти поевтиняха с 1,3 процента, тъй като търсенето сериозно намаля.
Търси се дом и офис в едно
"В момента търсенето на апартаменти е на същото ниво като отпреди избухването на епидемията", казва Кристиан Балетсхофер, директор на компания за недвижими имоти. Клиентите търсят повече пространство, за да "не се налага превръщането на кухненската маса в офис". "От началото на корона кризата се засилиха някои тенденции, които бяха започнали преди това: развитието на цените на имотите в града е в застой, докато цените в предградията продължават да нарастват", обяснява Марион Пейингхаус, експерт по управление на имоти. В миналото хората са предпочитали да живеят близо до работа, днес предпочитат да работят близо до дома си.
"За избора, къде да се установим, стават все по-важни фактори като защитата на климата, късите разстояния, качеството на въздуха и възможността за работа от вкъщи", казва още Пейингхаус. Не на последно място заради коронавируса много корпорации разбраха, че трябва да са по-близко до служителите си - в буквалния смисъл на думата. Въз основа на примери от Азия и Франция, в Германия все повече нараства тенденцията за изграждане на т.нар. "градски села", които представляват смесени жилищни и офис сгради в покрайнините на големите градове.
Хората продължават да инвестират в имоти
Същевременно недвижимите имоти остават предпочита опция за инвестиции, защото хората вярват, че възвръщаемостта е гарантирана и независимо дали е в криза или не, търсенето все още е значително по-голямо от предлагането. Това се отнася и за парцелите, казва Андреас Тойбер, председател на работна група на експертите в областта: "Коронакризата не повлиява на цените на парцелите. Въпреки това всеки, който смята, че кризата няма да окаже влияние върху цените на имотите, не мисли в перспектива", смята Тойбер. На първо място тенденцията зависи от това как ще продължи да се развива пандемията, на второ - никой не знае колко офис сгради ще са необходими след нейния край. Освен това банките все още отлагат вноските по кредитите.
Ако в хода на пандемията държавните помощи, в това число съкратеният работен ден (Kurzarbeit), не предотвратят нарастването на безработицата, разликата между търсенето и предлагането може да се свие и цените да паднат. При такъв сценарий по малко потенциални купувачи ще имат пари да инвестират в апартаменти, но повече хора ще трябва спешно да продават имотите си.
Хотелиерите и търговците на дребно отдавна изпитаха тежките последици, от които останалата част от имотния пазар засега изглежда пощадена. В този сегмент на индустрията "наемателите трябва да се борят със значителни проблеми. Наблюдават се фалити, особено в сектора на търговията на дребно, а инвестиционният пазар се срина и в двата бранша. Ще отнеме години хотелите отново да реализират печалба", казва Виктор Столтенбург, управляващ директор на брокерска агенция.
Според прогнозите, в бъдеще хората ще прекарват до една трета от работното си време вкъщи. Проучване сред студенти показва, че за тях социалните контакти и креативността, която се поражда сред колеги, остават важни. Традиционните работни места обаче вече не са толкова популярни заради страха от заразяване. Ако хората все пак трябва да работят в офис, условията на работа, които включват добро качество на въздуха, по-големи площи и високоскоростен интернет, са от първостепенно значение.
Дойче Веле
Още от Свят
Социалдемократите номинираха канцлера Олаф Шолц за свой главен кандидат на изборите
По-рано този месец управляващата трипартийна коалиция, оглавявана от SPD се разпадна.
Кремъл твърди: Тръмп усилено работи за край на войната в Украйна
Майк Уолц e заявил в неделя пред Fox News, че Тръмп е "много обезпокоен" от ескалацията на сраженията между Русия и Украйна
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни