![Унгария иска ЕС да последва примера на грузинския закон за "чуждестранно влияние"](/static/downloads/uploads/Images_3/E/700x525_res_evropatlament.jpg)
Унгария би насърчила други членове на Европейския съюз да приемат закони, подобни на силно оспорвания грузински закон за "чуждестранно влияние", заяви високопоставен служител на централноевропейската държава.
Приемането на закона предизвика безпрецедентни протести в Тбилиси и буря от международни осъждания, включително от страна на ЕС.
Политическият директор на унгарския министър-председател Виктор Орбан обаче подкрепи закона в публикация в X.
"Нашето намерение не е да наложим вето на закона на Грузия за прозрачност на чуждестранното влияние, а да насърчим въвеждането на подобни закони в целия ЕС!", написа Балаж Орбан.
"Защитата на собствения суверенитет от нежелана чужда намеса не е заплаха, а предпоставка за демокрация - именно за това е законът и вместо да го осъжда, ЕС може би също трябва да последва примера", добави той.
Спорният грузински законопроект изисква неправителствените организации и медиите, които получават повече от 20 % от финансирането си от чужбина, да се регистрират като органи, "преследващи интересите на чужда сила".
Критиците твърдят, че той отразява репресивното руско законодателство, използвано за заглушаване на инакомислието.
Унгария - единствената страна от ЕС, която поддържа тесни връзки с Кремъл след руската инвазия в Украйна - е верен съюзник на грузинските власти.
Будапеща се противопостави на резолюция на Европейския съюз, осъждаща Грузия за приемането на спорния закон и призоваваща Тбилиси да промени курса си.
По-късно изявлението беше публикувано и подписано от ръководителя на външната политика на ЕС Жозеп Борел и останалите членове на Европейската комисия.
"Приемането на този закон се отразява отрицателно на напредъка на Грузия по пътя към ЕС. Призоваваме грузинските власти да оттеглят закона", се казва в него.
Унгария е изправена пред процедура за нарушение на правото на ЕС заради пакет от закони, приети миналата година, които според управляващата партия имат за цел "да защитят суверенитета на нацията" и да ограничат чуждото влияние.
Той криминализира чуждестранното финансиране и инициира създаването на Служба за защита на суверенитета с широки правомощия за разследване.
През март Венецианската комисия, най-големият европейски орган за наблюдение на правата на човека, призова новосъздадената държавна служба да бъде премахната, като предупреди, че тя разполага с непропорционална власт и може да има "смразяващ ефект" върху демокрацията в Унгария, пише БГНЕС
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца