Днес избирателите в 21 страни членки на Европейския съюз гласуват за Европарламент. Вотът започна първо в Нидерландия в четвъртък и последва в още 6 страни в петък и събота.
Днес е гласуването и във Франция, и Германия, на ключовите избори, които ще определят посоката на развитие на Европейския съюз през следващите пет години.
Франция ще бъде най-значимото бойно поле за съперничещите си идеологии в ЕС, отбелязват анализаторите.
Основните леви партии се опасяват, че един рязък завой надясно в парламента на ЕС може да доведе до още по-строги правила за имиграцията в блока и отслабване на политиките в областта на климата.
Съгласно социологическите проучвания крайнодесният "Национален сбор" на Марин Льо Пен ще получи над 30 % и се очаква да да победи с лекота либералната партия "Ренесанс" на президента Еманюел Макрон, за която се очаква да гласуват около 15 на сто.
Според официалните данни избирателната активност във Франция по обяд е била близо 20% - малко по-висока от тази на европейските избори през 2019 година.
В Германия, най-голямата икономика в Европа, водещи в германските проучвания са опозиционните дясноцентристки Християндемократи с прогнозни 30 % от гласовете.
Крайнодясната "Алтернатива за Германия" се очаква да получи 14%. Това ще я постави на еднакви позиции или на преднина пред трите партии в управляващата коалиция Социалдемократическата партия на канцлера Олаф Шолц, либералната Свободна демократическа партия и Зелените.
В Италия, където гласуват втори ден, крайнодясната управляваща партия "Италиански братя" на премиера Джорджия Мелони очаквано излезе начело.
Мелони е ухажвана както от Урсула фон дер Лайен, която се нуждае от нейната подкрепа, за да получи втори мандат в Комисията, така и от Льо Пен и унгарският премиер Виктор Орбан, които се стремят да сформират крайнодясна супергрупа в Европейския парламент.
За разлика от Льо Пен и Орбан обаче, Мелони се присъединява към консенсуса на ЕС за запазване на военната и финансовата помощ за Украйна.
Предварителните резултати от евровота в 27-те се очакват късно тази вечер. Те ще са на базата на резултатите от приключилия вот в някои от страните-членки и на предварителните проучвания в останалите. Окончателните резултати обаче ще станат ясни след седмица - на 16 юни.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства