Ролята на атомните оръжия става все по-значима, а ядрените държави модернизират арсеналите си с влошаването на геополитическите отношения, заявиха изследователи. Те призоваха световните лидери "да се оттеглят и да помислят".
Дипломатическите усилия за контрол на ядрените оръжия също претърпяха сериозни неуспехи на фона на обтегнатите международни отношения заради конфликтите в Украйна и Газа, заяви Стокхолмският международен институт за изследване на мира (SIPRI) в годишния си годишник.
"Не сме виждали ядрени оръжия, които да играят толкова важна роля в международните отношения от времето на Студената война насам", каза в изявление Уилфред Уан, директор на програмата за оръжия за масово унищожение на SIPRI.
Изследователският институт отбеляза, че през февруари 2023 г. Русия е обявила, че преустановява участието си в Договора за нов СТАРТ от 2010 г. - "последният останал договор за контрол на ядрените оръжия, ограничаващ стратегическите ядрени сили на Русия и САЩ".
SIPRI също така отбеляза, че през май Русия е провела учения с тактически ядрени оръжия в близост до украинската граница.
Руският президент Владимир Путин засили ядрената си реторика след началото на конфликта в Украйна, като в обръщението си към нацията през февруари предупреди, че съществува "реален" риск от ядрена война.
Освен това неофициалното споразумение между САЩ и Иран, постигнато през юни 2023 г., беше нарушено след началото на войната между Израел и Хамас през октомври, заяви SIPRI.
Според SIPRI деветте ядрени държави в света също така "продължават да модернизират ядрените си арсенали и няколко от тях разполагат с нови ядрени оръжия или системи за ядрено въоръжаване през 2023 г.".
Деветте държави са Съединените щати, Русия, Обединеното кралство, Франция, Китай, Индия, Пакистан, Северна Корея и Израел.
През януари от приблизително 12 121 ядрени бойни глави по света около 9585 са били в запаси за потенциална употреба, според SIPRI.
Около 2100 са били в състояние на "висока оперативна готовност" на балистични ракети.
Почти всички тези бойни глави принадлежат на Русия и Съединените щати - които заедно притежават почти 90 % от всички ядрени оръжия - но за първи път се смята, че Китай разполага с някои бойни глави в състояние на висока оперативна готовност.
"Въпреки че общият брой на ядрените бойни глави в света продължава да намалява с постепенното демонтиране на оръжията от епохата на Студената война, за съжаление продължаваме да наблюдаваме ежегодно увеличаване на броя на действащите ядрени бойни глави", заяви директорът на SIPRI Дан Смит.
Той добави, че тази тенденция вероятно ще продължи и "вероятно ще се ускори" през следващите години, като я определи като "изключително тревожна".
Изследователите подчертаха и "продължаващото влошаване на глобалната сигурност през изминалата година", тъй като въздействието на войните в Украйна и Газа може да се види в "почти всеки аспект" на въпросите, свързани с въоръженията и международната сигурност.
"В момента се намираме в един от най-опасните периоди в човешката история", заяви Смит и призова световните велики сили да "се оттеглят и да помислят". За предпочитане заедно." | БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства