За Москва превземането на индустриалния пристанищен град има и стратегическо, и символично значение.
От три седмици град Мариупол е под обсадата на руските сили. Между 100 000 и 200 000 души остават в капан в града, който продължава да бъде подложен на непрестанни бомбардировки.
Местните власти твърдят, че 80% от инфраструктурата на града е разрушена, а част от нея е непоправима. Градът е останал без вода, електричество и отопление и е невъзможно да се преброят труповете. Тази седмица Украйна отхвърли ултиматума на Русия да предаде Мариупол.
"Мариупол има практическо и символично значение за Русия", разказа пред "Гардиън" Андрий Яницки, ръководител на Центъра за икономическа журналистика към Киевското училище по икономика.
"Той е голям пристанищен град и база на украинските въоръжени сили. Така че ако руснаците искат да имат сухопътен коридор [от Донбас] към Крим, те трябва да контролират града".
По-малко от 30 км. делят Мариупол от контролираните от Русия сепаратистки територии в Донбас.
Мариупол е металургичен център за производство на желязо и стомана, тежко машиностроене и ремонт на кораби. В Мариупол са разположени най-големите стоманодобивни заводи в Украйна, собственост на водещата металургична група в страната - Метинвест. Един от тях, "Азовстал", беше сериозно повреден от руски обстрел тази седмица.
Яницки заяви, че руската армия е взела на прицел не само гражданската, но и икономическата инфраструктура, с цел да нанесе възможно най-големи щети.
В Мариупол се намира и най-голямото търговско пристанище в Азовско море, от което Украйна изнася зърно, желязо и стомана, както и тежки машини. През 2021 г. основните дестинации на украинския износ от пристанището в Мариупол бяха европейски и близкоизточни държави като Италия, Ливан и Турция.
След анексирането на Крим Русия построи мост, свързващ полуострова с континенталната ѝ част и едностранно наложи ограничения за корабите, преминаващи през Керченския проток.
Мариупол не само се намира на територията, за която претендира т.нар. Донецка народна република - област, призната от Русия преди пълномащабната инвазия, но е и част от визията на Владимир Путин за "Новорусия" - територия, простираща се в Източна и Южна Украйна покрай бреговете на Черно море, която се разглежда от Путин като "исторически руски земи".
Превземането на Мариупол би било и огромна победа за кремълската пропаганда, която представя Украйна като управлявана от нацисти, а войната - като "денацификация". Градът някога е бил база на батальон "Азов" - бивша паравоенна част с корени в крайно десни и неонацистки групировки. Въпреки че те съставляват най-малката част от националната гвардия на Украйна, руската пропаганда твърди, че бойците от "Азов" са отговорни за убийствата на цивилни и разрушенията в Мариупол./БГНЕС, „Гардиън”
Следете с Фактор
Свят
Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация
- 14:04, 24 Ноември, 2024
Свят
Групировката "Хизбула" обяви, че е атакувала израелска военноморска база
- 13:48, 24 Ноември, 2024
Свят
Зелена светлина от Париж: Украйна може да използва и френски ракети за удари по Русия
- 13:18, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта
Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация
Турският посланик в Украйна: Затварянето на проливите не позволи на Русия да превземе Одеса и Миколаив