24 Ноември, 2024

​Бокова стартира изслушването си с гаф, хвали сегашната Конституция на България

​Бокова стартира изслушването си с гаф, хвали сегашната Конституция на България

Изслушането на българския претендент за поста генерален секретар на ООН Ирина Бокова започна с похвали на спорната и отричана през последните години Конституция на България от 1990 година. Бокова изтъкна и своят принос за създаването на този основен закон на страната. Изявлението й е доста неуместно в момент, когато повечето политически сили в България смятат, че проблемите на съдебната система, прокуратурата и растящата престъпност се дължат именно на тази слаба конституция, г-жа Бокова реши да я хвали пред ООН.

Претендентът преди нея - Игор Лукшич показа завидни познания за работата на Организацията на Обединените нации, като наблегна на необходимостта от разширяване на диалог по спорните въпроси. Според него част от проблемите идват от това, че участниците в различните конфликти не чуват аргументите на другата страна, а се придържат главно към собствените си "предположения" за чуждите позиции. Лукшич беше категоричен, че ако бъде избран за Генерален секретар, заместник-генералният секретар би трябвало да е жена. Черногорският кандидат беше убедителен, когато трябваше да отговори за опита си като ръководител и качествата си на лидер. Освен премиер, той е бил също финансов, а сега е външен министър на малката балканска страна. Той наблегна върху необходимостта световната организация да изгради специална структура по въпросите на младите хора. И да се привличат повече млади хора в ООН. Лукшич отчете някои от миналите грешки на мироопазващите сили на организацията, като сподели и личните си наблюдения от неефективността на тези сили в бивша Югославия. Като бивш финансов министър и доктор по икономика, той акцентира върху необходимостта от по-разумно структуриране на бюджета.

Сподели:

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.

КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата

"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"