Ако напрежението ескалира, ще имаме гореща война, а не студена. Отношението на САЩ и ЕС към Турция и страхът да не се отприщи бежанската вълна, поражда деликатно поведение и опасност от военен конфликт. Истината е, че в Турция не се пази демокрацията, действията на турския президент напомнят на сталинските времена и времето на червените хмери.
Това коментира в ефира на БНТ социологът Татяна Буруджиева. Според нея големият проблем за Европа е в липсата на сила в лидерството.
Ние бихме се чувствали по друг начин, ако имаме силни лидери. И САЩ, и Русия имат по-ясни позиции по отношение на Турция, докато европейските политици изпитват страх, защото ние сме най-близо до проблемите. Но не може да се крием по този начин – Европа трябва приоритетно да погледне на политиките за сигурност. Ненормално е единствената реакция на ЕС да бъде по отношение на връщането на смъртното наказание, което формално е факт. Сигурността на границите на Европа и вътре в Европа трябва да бъдат защитени от всички европейски лидери, те трябва да се седне на разговори, защото опасността е изключително за нас. Не да се прави на щраус, който си е заровил главата, но частите му са много по-видни, аргументира тезата си Буруджиева.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.