Спечелената война срещу ИД не е победа над радикалния ислям. Напротив – това създава огромен риск за света. Това заяви в студиото на Би Ти Ви бившият премиер Иван Костов, който сега е ръководител на Лаборатория за управление на риска към НБУ.
По думите му конфликтът в Близкия изток и битката с тероризма е в ръцете на мюсюлманските държави.
Единствено сунитският свят може да реши военно-политически конфликт в Сирия. Всички останали могат само да ги подкрепят, те трябва да са само гаранти. В противен случай може да кажем – да, задава се война на хоризонта. Защото нито Русия, сама или с Асад, може да установи мир в Близкия изток, нито Русия със САЩ, или Русия с Европа. Конфликтът в Сирия няма нито турско решение, нито иранско, нито руско. Мир отвън, ще бъде посрещнат с остра съпротива, няма да бъде приет като справедлив мир. Трябва се търси мир на основата на демократичния избор, което означава, че всички трябва да се разоръжат, както и да се придържат към принципите на хартата на ООН за правата на човека, посочи още бившият премиер.
Костов е категоричен, че либертарианците са катастрофирали хора, техният модел не е продуктивен, а пагубен за новия свят. В рамките на техните възгледи не може да се решат проблемите с тероризма. Те изграждат стените, което е първото отрицание на либералните принципи, това е лутане - между свободата и страхът от различните.
Да се говори за трета световна война е пресилено, но в това твърдение се съдържа много истина, защото сме свидетели на един много сериозен конфликт. Той има няколко измерение и едното е, че това е тежък идеологически сблъсък на светогледи, в който всяка от двете страни трябва да направи компромис. Очевидно е, че кодът на либертарианството катастрофира така както комунизмът и социализмът, защото не можа да се ориентира в съвременния свят. Не може свободата да се поставя пред сигурността. Освен това мирно съжителство няма, когато няма един закон за всички, а шериатът е невъзможен във всяка страна, която е член на ООН. Мултикултурализмът не може да поправя правовия ред. И накрая не е вярно, че културите са равностойни – има няколко, които генерират прогрес, а мюсюлманската култура не е сред тях, коментира Костов.
Според него между умерения и радикален и ислям няма пропаст, а има мостове. Умерените ислямисти не се съпротивляват срещу това, че радикалите водят битка срещу тях. В този смисъл е крайно време умерените мюсюлмани да направят компромиси, първият от които е да се откажат от политическия ислям, който поражда гражданските и религиозни войни. Освен това шериатът не може да има върховенство над хартата на ООН за правата на човека. А Ислямска харта на правата е неприемлива, защото срещу нея би въстанал целият цивилизован свят. Умерените мюсюлмани трябва да обявят всички форми на радикалния ислям за утопия, в противен случай наистина можем да влезем в трета световна война. Компромисът, който трябва да направят мюсюлманите, е не само с християнски свят, а с целия свят. Така както първи е направил това пророка Мохамед, посочи още Костов.
Бившият премиер разчете и изборните резултати от местния вот. Позовавайки се на диаграмите, които бяха показани, той посочи, че най-малко загубилата политическа формация на кметските избори е РБ, а най-големият губещ е ДПС
Графиката показва, че предвид резултатите на ГЕРБ и РБ, няма причини за преформатиране на управленската коалиция. Двете партии, които са в нея, ако имаха тези резултати на парламентарни избори, формират много стабилно мнозинство, коментира Иван Костов.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.