Но този процес трябва да е спокоен. Ние имаме консервативна регулация, но въпросът е как се прилага тя. КТБ е показателен пример в това отношение. Това обяви по Нова ТВ банкерът Левон Хампарцумян. Той е категоричен, че няма нужда да обвиняваме за всичко БНБ, има и ДАНС и финансово разузнаване и мениджъри на фирми, които са решили да държат там парите си. Такъв е случаят с Топлофикация, която има дългове, но държи някакви пари в КТБ, посочи Хампарцумян. Според него много важно е влизането на България в европейския банков съюз.
От това влизане има риск за банките, които не си гледат работата. Този съюз е един набор от изисквания. Трябва да си потегнем банковата система, Централната банка. Влизането в съюза е един допълнителен механизъм за нашата банкова система. Четвърта година този механизъм работи добре в Европа, значи и при нас трябва да даде резултат, смята банкерът.
Според него за първи път при формирането на новия кабинет се говори за реформи и програми, но няма един спасител.
Този път трябва да се направят реформи, подкрепяйки един хора. Не трябва да ги съдим по биографиите, видяхме хора с големи биографи, които нищо не свършиха, други нямаха биографии, но си ги написаха. Тези министри трябва да свършат една работа. Прибързано е да се говори колко ще изкара това правителство. Министрите не е задължително да обичат капитана на кораба, важното е да го слушат и да се правят реформи, убеден е Хампарцумян.
Той смята, че в момента са блокирани жизнените системи на държавата и можем да очакваме доста драматични събития.
Проблемът е дали на новия кабинет ще им стигнат куражът, времето и опита да направят реформи, казва банкерът.
Още от България
Детето от Конаре със синдром на Даун се издирва с помощта на термокамери
Издирването е затруднено заради климатичните условия
Делян Пеевски: Поздравявам служебния премиер Главчев за този исторически момент
Визира подписването на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна
Защитените природни кътчета в България се увеличиха с 2 гори край Златица и Харманли
Новите защитени територии са „Златишка букова гора“ край гр. Златица и „Крайречната гора“ до харманлийското село Рогозиново