Не ми харесват крясъците, с които се води дебата за съдебната реформа, малко започва да ми приличат на гръцкия вариант - няма място за аргументи, а само за декларации.
Това обяви по БНТ бившият правосъден министър от правителството на Пламен Орешарски Зинаида Златанова. В годините на прехода тя бе сочена като един от най-слабите министри на правосъдието, но днес по незнайни причини Димитър Цонев и даде думата като виден експерт. Златанова изрази притесненията си, че споровете сред магистратите могат да стигнат до граници, които да не позволяват двете основни страни да седнат за разумен разговор.
Тази истерия, ще стигне до там, че каквото и решение да бъде взето, ще се тълкува като неправилно. Задълбочават се различията между магистратите, ВСС има право на становище, но всичко това не е продуктивно, посочи Златанова. Тя беше категорична, че има много полезни неща в реформата, която предлага министър Христо Иванов. Има полезни неща в съдържанието на съдебната реформа, разбира се, защото стратегията е плод на усилията на няколко министри, на много експерти. В нея основната политика и посоката, в която трябва да вървим са много ясни. Но дяволът е в детайлите, отбеляза бившият правосъден министър.
Зинаида Златанова коментира и кризата в Гърция и преговорите с европейските кредитори. Според нея последните дни показват, че кризата се задълбочава с приближаването на следващия вторник, когато Гърция трябва да изплати 1.7 млрд. евро към кредиторите. Освен това цялостният план за реформи, предложен от гръцкото правителство, който включва никакво намаляване на доходите, да не се променя данъчната система и да бъде преструктуриран гръцкия дълг, не се одобрява от кредиторите, които гледат по друг начин и това именно задълбочи кризата. Липсата на план за реформи, а само няколко проекта, също усложнява ситуацията. Но изходът от нея е в ръцете преди всичко на управляващите в Гърция.
Изходът на тези преговори зависи от Гърция, правителството трябва да развърже този възел. Истината е, че то не беше подготвено за това, което му предстоеше и даде неразумни обещания на гърците, които сега трудно може да изпълни. В същото време гръцкият народ няма нагласа да излиза от еврозоната или пък от ЕС. Както се казва - да се готвим за най-лошото, а да се случи най-доброто. Съдбата на Гърция е свързана и съдбата на Европа, затова положението е сериозно. Но смятам, че трябва да се вземе балансирано решение, което да не поставя Гърция на колене. Защото, ако се стигне до излизането й от еврозоната, освен икономическите последствия, много по-тежки сериозни ще са политически последици за Европа. Не трябва да забравяме и много честите посещения на Ципрас в Русия, където не знаем какво си говорят с Путин. Това навява известни основателни притеснения на анализаторите – ако загубим Гърция, в полза на кого я губим, коментира Златанова.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен