Дали българският еврокомисар Кристалина Георгиева ще получи престижния пост на върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността и вицепрезидент на ЕК, зависи от сложния консенсус, напасвания и пазарлъци в Брюксел за най-високите позиции. Според авторитетни европейски медии кандидатурата на Георгиева се очертава като консенсусна на фона на други кандидати, които или се възприемат като хардлайнерски настроени спрямо Русия, или прекалено отстъпчиви, пише Mediapool.
По информация на запознати източници в София и Брюксел, премиерът Пламен Орешарски ще отиде с "отворен мандат" на срещата на европейските лидери на 16 юли. Тогава ще бъдат обсъждани заместници на Катрин Аштън (сегашен върховен представител на ЕС за външната политика) и на Херман ван Ромпой (председател на Европейския съвет). Ден по-рано се очаква Жан-Клод Юнкер да бъде избран от Европейския парламент за председател на Европейската комисия (КС).
Пламен Орешарски вече е взел решение за кандидатурата на Георгиева, но тя ще бъде предложена само в случай, че Юнкер поиска точно тя да поеме външната политика на ЕС, заявиха източниците на Mediapool.
Досега България не е обявила официално кой ще бъде нейният кандидат за комисар, нито за какъв пост ще претендира.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.