Микола Балтажи, Посланик на Украйна в Република България
Преди четвърт век на 1 декември 1991 година в Украйна се проведе референдумът относно Акта за провъзгласяване на независимостта. Мнозинството, повече от 92,3 % избиратели, са потвърдили Декларацията за независимостта, приета от Върховната Рада на Украйна на 24 август същата година. Актът на независимостта беше подкрепен от мнозинство от избирателите във всеки от 27 административни региона на Украйна, в това число и в Крим.
Започвайки от деня на провеждане на референдума, Украйна е призната във целия свят от други страни като независима държава. Същият ден тя е призната от Полша и Канада, на 3 декември от Унгария, на 4 декември от Литва и Латвия, а на 5 декември от Руската СФР и Република България.
Завръщайки се към тогавашните исторически събития, не мога да не си спомня за чувствата на хората, които са били препълнени с радост, емоции, и очаквания. На мен като млад учен ми се струваше, че отсега Украйна, която най-сетне се откъсна от Съветската империя и владее собствен мощен икономически и интелектуален потенциал, бързо ще заеме достойно място в международната общност като богата страна, а свободните украинци ще живеят не по-лошо, отколкото на Запад. За съжаление не стана така.
Оценявайки постигнатото, не може да не се отбележат повратни моменти, но имаше и грешни преценки на елитите, имитация на реформи, бавна трансформация на държавните структури и декомунизация на съзнанието на хората, липсата на отчетливо концептуално виждане на промените и бъдещето.
Макар да беше ясно, че изграждането на независимостта изисква време, то да не говорим за държава, която по никакъв начин не можеше да наследи от една империя нито демокрация, нито пазарна икономика.
Но след победа на Революция на Достойнството през 2013-2014 гг., мога да твърдя, че украинците се осъзнаха и се промениха за винаги. Ние вече преминахме точка на незавръщане към Съветски съюз. Наистина, по-малко от три години след Революцията на Достойнството моята страна постигна много по-голям прогрес в борба с корупцията и реформиране на институциите, отколкото за последните 23 години.
Въвеждането на ефективното електронно деклариране, вероятно, засега е най-добро доказателство за това, колко сериозно Украйна се отнася към борба с корупцията. Този процес обхвана над 100 хиляди държавни служители и политици, като направи информацията за техните активи публично достъпна.
Въвеждането на електронната система за държавните поръчки «ProZorro» е още един добър пример за това, което правим сега: за изкореняване на корупцията, което същевременно вече позволява да се спестят 100 милиона евро. Това са пари, които могат, например, да се използват за подкрепа на сектора за комунални услуги.
С новите реформи в полицейска служба, която започна да работи в 32 града, ние сменихме корумпирана патрулна полиция от съветски образец с млади и мотивирани полицаи. Те вече имат много по-голяма подкрепа в обществото благодарение и на това, че такова явление като рушвети остана в миналото.
Украинската икономика, след спада с 9 % през последните две години, сега показва ръст с почти 3 % всяка следваща година, в същото време инвестициите в страната се увеличиха с 11,4 % през 2016 г. Ние отменихме 59 постсъветски разрешителни, от 56 на 30 намалихме броя на лицензите за бизнеса. Съответно, бизнесът в Украйна става по-лесен отколкото преди.
Успехът на украинските реформи се потвърждава от авторитетните международни организации и рейтинги:
- реформите в Украйна са отбелязани във всички «Doing Business» показатели на Световната Банка;
- Украйна се качи с 25 позиции в индекса за развитие на електронно администриране на ООН;
- Украйна се изкачи с 16 пункта в раздел «Защита на инвеститорите» според индекса на глобалната конкурентоспособност на Световния икономически форум;
- Украйна също така подобри с 57 точки рейтинга си в Световната банка «Плащане на данъци».
И всичко това, като и други постижения ги правим в най-трудни условия - когато Русия провежда война срещу моята държава. Ние разбираме, че в тези условия трябва да бъдем силни, както отвътре (и аз отбелязвам нашия прогрес в този контекст), така и отвън. Тук ние разчитаме на нашите международни партньори и приятели, включително и на България.
Войната с Русия взима хиляди животи на украинските граждани - както военни, така и цивилни лица. Руската окупация на Крим и Донбас струва не по малко от 5 процента от БВП. Това, което ни трябва от нашите партньори, е тяхната постоянна подкрепа на нашите реформи и на борбата ни против агресора.
Убеден съм: не само на Европа, но и на целия демократически свят ще е по-добре с демократична Украйна, която е независима, мирна, предвидима и просперираща държава.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"