Комисията по външната политика към Народното събрание, оглавявана от депутата на "Коалиция за България" Янаки Стоилов, прие становище за кризата в Украйна.
Текстът на становището бе предложен от председателя на комисията и бе приет само с гласовете на левицата и "Атака".
Така на практика социалистите се прегърнаха с националистите от "Атака" и успяха да прокарат становище на външната парламентарна комисия срещу икономически санкции на Европейския съюз срещу Русия, които биха провалили проекта "Южен поток".
Приетото становище обаче едва ли ще има друг смисъл, освен да послужи за предизборната кампания на БСП и "Атака", тъй като ДПС и ГЕРБ отказаха да го подкрепят. Според председателя на комисията Янаки Стоилов (БСП), който предложи документа, той няма тежест на позиция на цялото Народно събрание и не се изключва възможността въпросът да мине и в пленарна зала.
Депутатите на ДПС не присъстваха на заседанието, а от ГЕРБ отказаха да участват в гласуването. Мотивът на бившите управляващи бе, че действията на външната комисия са половинчати, а въпросът за Украйна е важен и трябва да се обсъди не в комисия, а в пленарна зала. Пред журналисти в кулоарите на парламента депутатът на ДПС Хамид Хамид обясни отсъствието на партията си от заседанието с думите: "Какъв е смисълът да присъстваме, като въпросът няма да се гласува".
Депутатите от ДПС смятат също, че становището е юридически неиздържано, освен че имат принципни несъгласия с конкретни текстове в него.
В становището си Комисията по външна политика изразява загриженост от случващото се в Донецк, Луганск и Одеса.
"Призоваваме компетентните органи да проведат обективно разследване на действията, довели до кръвопролитията, и виновните за тези престъпления и престъпни действия да бъдат изправени пред съда", посочва в становището си в комисията, като изразява опасения, че напрежението в Украйна може да доведе до гражданска война.
Външната комисия настоява властите е Киев "да не толерират и прикриват" екстремистки прояви и действия на крайнодесни неонацистки групи. В текста си Стоилов предлага да се възобнови четиристранният женевски диалог, който да обсъди разполагане на умиротворителни сили на ООН с пратеници на страните, които не са замесени в конфликта.
Комисията смята за неприемливи заплахите за и прекъсване на подаването на газ, вода и електричество за населението като форма на икономическа принуда.
В позицията си комисията се противопоставя на "налагането на такива икономически санкции, които засягат самите граждани на ЕС и други държави, възпрепятстват реализацията на енергийни проекти като "Южен поток", които са важни за България и други държави-членки на ЕС".
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.