Лидерът на ПЕС и БСП Сергей Станишев не се ангажира с подкрепа за Кристалина Георгиева в битката й за шеф на европейската дипломация с италианската социалистка Федерика Могерини.
Той обяви в Брюксел, че не очаква България да представи пред започващия в 21 ч. българско време в сряда Европейски съвет своята номинация за нов еврокомисар и съобщи, че българските партии още нямат споразумение за кандидатурата.
Европейските лидери ще се опитат тази вечер да стигнат до съгласие кой да замени Катрин Аштън на поста върховен представител на ЕС за външната политика.
Министър-председателят Пламен Орешарски замина на ключово важната среща на европейските лидери без официална позиция.
Според неофициална информация на Mediapool, Орешарски ще предложи кандидатурата на сегашния еврокомисар Кристалина Георгиева само ако Юнкер поиска точно тя да поеме външната политика на ЕС. Ако това не стане, официалната кандидатура на България за нов еврокомисар щяла да е на външния министър Кристиан Вигенин.
Шефът на европейската дипломация е в ръцете на левицата.
Базираното в Брюксел издание Euobservеr коментира, че ако Кристалина Георгиева стигне до поста, не се очаква София да блокира кандидатурата й, но отбелязва, че липсата на подкрепа от българското правителството й пречи.
Според Станишев за нашата страна е добре в следващата Европейска комисия да има повече социалисти. По неговите думи това би било важно за промяната в ЕС. "България само ще спечели, ако има промяна в ЕК", каза Станишев в отговор на въпрос дали би защитил българския интерес или този на социалистите, които лобират за Могерини.
Euobservеr определя Кристалина Георгиева като "уважаван бивш служител на Световната банка, тясно свързана с десницата и геополитически неутрална".
Франс прес от своя страна отбелязва, че това, което би попречило на "тази енергична и работеща с жар жена - бивш висш кадър на Световната банка, е, че тя идва от малка държава и е свързана с умеренодясната Европейска народна партия (ЕНП), а постът изглежда е обещан на левицата".
В полза на Георгиева обаче са нейната опитност и фактът, че е от Източна Европа, което е важно за общия баланс при назначенията, допълва агенцията.
В белгийската преса пък, цитирана от БТА, Кристалина Георгиева е представена като фаворита на Юнкер за поста и като "много сериозен кандидат". Допълва се, че тя отговаря на повечето изисквания, необходими за координирането на външната и отбранителната политика на ЕС. Познава множество важни политици по света, опитът й на международното поле се допълва от вещината й да борави с числа в момент, когато икономиката остава трън в петата на Европа.
Отбелязва се, че Георгиева не е приносител на ярка политическа окраска, макар да е причислявана към християндемократите, а не към социалдемократите. Предимството на
Георгиева пред Могерини е основно опитът. За Георгиева слабост трудно може да бъде отчетена, тя бива възприемана като един от успехите на комисията на Жозе Барозу, пишат белгийските медии.
Засега италианката Федерика Могерини остава фаворит. Страни членки от Източна Европа обаче я смятат за прекалено приятелска към Русия и са заплашили да блокират кандидатурата й, припомня Euobservеr.
Още от България
Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?
Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия
Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква
Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност