Ние в Движение-21 смятаме, че няма как кандидатурата за президент да е непартийна, защото президентът трябва да олицетвори процеса на радикална промяна и измитане на мутренско-олигархичния модел. Това обяви в ефира на БНТ лидерът на формацията Татяна Дончева.
Това е процес, който ще продължи няколко години, но този човек трябва да е убеден и да го преследва с действия, позиции, назначаването на служебни правителства и останали действия, които са му позволени по Конституция, да бъде гарант, че този процес ще тече в тази посока. Вярно, че такъв президент не може да се харесва на всички, а само от тези, които смятат, че това е правилния път. Ще има друга група, които ще се чувстват засегнати и застрашени, аргументира позицията си Дончева.
Според нея е меко казано е некоректно, дори смешно да се заплашват българските граждани, че излъчването на президент от други, леви политически сили, ще промени ориентацията на България, което би било опасно за страната ни. Лидерът на Д-21 посочи, че наистина има формации, които са ангажирани с Москва, а други – с Вашингтон, но нейната партия не е между тях.
Татяна Дончева смята, че Д-21 е дало своите императиви на БСП в търсенето на общ кандидат. Но на тази фаза е спекулативно да се говори за обединение на левицата и то в никакъв случай не трябва да бъде самоцел.
Според нея единственият човек, който трябва да бъде изваден от шорт листата на левицата, е Георги Първанов, който има вече два мандата. Всички останали номинации трябва да бъдат тествани. Не е нормално да бъдат елиминирани рейтинговите фигури, които могат да вдигнат резултата на изборите.
Социологическите изследвания на „Алфа рисърч“ ми дават втори рейтинг след Бойко Борисов, висок резултат има и Ивайло Калфин. Докато в БСП няма нито една кандидатура, която може да вземе центристки и десни гласове, подчерта лидерът на Д-21.
Татяна Дончева коментира и казуса с отказа на съда да регистрира ДОСТ.
Аз съм прокурорът, който отказа регистрацията на ДПС и платих за това с уволнение. Казвам ви това, защото много тънък е момента дали това е партия на етническа основа. В уставите на формациите това не личи, а съдът трябва да се съсредоточи върху документите. И когато те са изрядни, не би трябвало да има отказ. Но аз не съм все пак съдията, не съм чела фирменото дело. За това има инстанция, която да се произнесе, обясни Дончева.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.