Лидия Шулева: Ефектът от предложените реформи са ниски пенсии до 2059 година
Ефектът от предложените реформи показва, че повишение на процента на пенсията спрямо средния осигурителен праг, каквото и да правим до 2059 година хората няма да получат по-висока пенсия от 40% от прага на който сме се осигурявали. Това обяви в Би Ти Ви бившият социален министър Лидия Шулева, която коментира новата социална реформа заедно с други двама социални министри - Иван Нейков и Тотю Младенов.
Тя посочи следния пример - при вноска от 1000 лева, пенсията, която максимално може да бъде получавана е едва 400 лева. Според нея единственият начин тази ситуация да бъде променена единствено с капиталовите схеми, тоест, частните пенсионни фондове. Именно чрез тях може да се промени това съотношение, като тогава пенсията може да достигне до 60-70 и дори до 90% от осигурителните вноски, които плащаме.
Шулева е категорична, че един от сложните проблеми в изработването на пенсионната реформа е да се намери пресечена точка между хората, които плащат пари за пенсии, и тези, които ги получават. Много важен момент е увеличаването на количеството и качеството на труда, които са също са една предпоставка за повишаване на пенсиите, коментира още бившият социален министър.
Иван Нейков отчете като положителен фактът, че се работи по пенсионната реформа. Като лоша новината обаче посочи обстоятелството, че много от мерките, които според него трябва да се предприемат, са изместени в бъдещето. Бившият социален министър и настоящ съветник на премиера Борисов подкрепи тезата на Шулева, че подобен подход ще гарантира единствено ниски доходи на възрастните хора у нас.
Възрастта за пенсиониране е един от най-болезнените въпроси, които са дискусионни за българина. На аз не смятам, че няма да му стане по-леко на човек, ако забавяме темпото за пенсиониране, защото по този начин му обещаваме единствено ниски пенсии. Освен това какво значи да се предлагат нови мерки за ранно пенсиониране при положение, че се увеличават броя на пенсионерите за сметка на работещите българи. Ние обричаме пенсионерите поне още 20 години да получават ниски доходи, коментира Нейков
Според Тотю Младенов именно социално-осигурителната система е най-важната брънка в социалната реформа.
Пакетът от мерки, който предлага Калфин – на вход и изхода, имат за цел да направя системата устойчива . Но като много важен проблем се очертават инвалидните пенсии. Беше приета национална програма за реформи, в която бяха отчетени редица злоупотребите с медицинската експертиза. Именно там има една голяма пробойно, която трябва да бъде запушена, за да може инвалидите да получат достойни пенсии, посочи Младенов.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Максимални температури между 5° и 10°
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен